Sözcü Plus Giriş

Nobel ödüllü matematikçi öldü

Nobel Ödüllü matematikçi John Forbes Nash, eşi Alicia Nash ile birlikte trafik kazasında hayatını kaybetti

Güncellenme: 10:13, 25/05/2015
Nobel ödüllü matematikçi öldü

Emniyetten yapılan açıklamada, 86 yaşındaki Nash ile 82 yaşındaki eşinin, havaalanından evlerine gitmek için bindikleri taksinin yol kenarındaki bariyerlere çarpmasıyla Princeton kasabasında geçirdikleri trafik kazasında öldükleri bildirildi.

Uzun yıllardır Princeton Üniversitesi’nin matematik bölümünde öğretim üyesi olarak gören yapan Profesör Nash, farklı ve parlak fikirleriyle tanınıyordu. Ekonomi alanındaki oyun teorisiyle 1994’te Nobel ödülüne layık görülen Nash, birkaç gün önce de Oslo’daki Norveç Fen Edebiyat Akademisi’nden matematik dalında ödül almıştı.

ŞİZOFRENİYLE MÜCADELE ETTİ

Russell Crowe’un Nash’i canlandırdığı 2001’de çekilen “Akıl Oyunları” filmi, dört dalda Oscar ödülü almıştı. Ayrıca Nash, eşiyle birlikte yürüttüğü şizofreniyle mücadele çalışmalarıyla da özellikle 70 ve 80’li yıllarda adından çokça söz ettiren bir bilim adamıydı.

 

Nash, doktora tezi olan “Oyun Teorisi”yle, tezin yayımlanmasından uzun süre sonra Nobel’i almıştı. Nash 30 yıl şizofreniyle mücadele ettikten sonra normal hayata dönmüş ve Nobel Ekonomi Ödülü’nü almıştı.

Akıl Oyunları filminde Nash’i canlandıran ünlü aktör Russell Crowe Twitter’dan üzüntülerini belirterek, “yüreğinin John ve Alicia’nın ailesiyle birlikte” olduğunu ifade etti.

Yayınlanma Tarihi:17:28,