Sözcü Plus Giriş

Mısır’da darbeyle görevinden alınan, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin Katar adına casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı dava duruşması 21 Temmuz’a ertelendi.

Mursi ve diğer 10 kişinin Kahire Ceza Mahkemesi tarafından yargılandığı davanın görülmesine Polis Akademisi binasında devam edildi. Duruşma, savunma heyetinin taleplerinin uygulanması ve ilk tanığın dinlenilmesi amacıyla 21 Temmuz Salı gününe ertelendi. Mursi ve 10 kişi, “Ülkenin istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Kurumu’ndan çıkan çok gizli raporları ele geçirmek ve bunu Katar’la paylaşmakla” suçlanıyor.

Müslüman Kardeşler'e gözaltı

Müslüman Kardeşler’e gözaltı

“Hapishaneler baskını” davasında, Mursi’nin yanı sıra birçok İhvan yöneticisinin de aralarında bulunduğu 100 kişiye idam, 21’ine müebbet, 8 kişiye ise 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, “casusluk” davasında 16 kişi hakkında idam hükmü vermişti. Bu davada Mursi dahil 17 kişi ise müebbet hapis cezası almıştı.

Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda “İttihadiyye Olayları” adıyla bilinen davada 20 yıl hapse mahkum edilen Mursi hakkında “Katar adına casusluk” ve “yargıya hakaret” suçlamasıyla açılan davalar ise henüz sonuçlanmadı.

“Mursi en kısa sürede idam edilecek”