Sözcü Plus Giriş

Foto: Depophotos

İran’ın Khaber Televizyonu’na konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ülkesine tavsiyede bulunma hakkı olmadığını söyledi. Esad, “Erdoğan ve Davutoğlu, dünyada da kimseye tavsiyede bulunamazlar. Hakikat budur. Bu kadar basit ve net” ifadelerini kullandı.

“TERÖRÜ DESTEKLEYEREK TERÖRLE NASIL MÜCADELE EDİLİR”

Türk toplumunda son dönemde gözlemlenen ayrışmanın sorumlusunun da Erdoğan olduğunu söyleyen Suriye lideri, “Türkiye yıllarca istikrarlı bir ülkeydi. Ancak Erdoğan, ayrımcı dili, fitne söylemi ve toplumun farklı kesimlerine yönelik ayrımcı tavrı ile bu döneme son verdi” diye konuştu.

Financial Times: AB, Erdoğan'ı göçmenler konusunda ikna etmeye çalışacak

Financial Times: AB, Erdoğan’ı göçmenler konusunda ikna etmeye çalışacak

Esad, “ABD ve müttefikleri, Erdoğan ve Davutoğlu hükümeti teröristleri desteklerken, onların Türkiye sınırından silah ve parayla geçmesine izin verirken, Suriye ve Irak’ta terörizmle-IŞİD’le nasıl mücadele edebilir?” ifadelerini kullandı.

“SURİYE’NİN ÇÖZÜMÜ KARMAŞIK DEĞİL”

Türkiye, Ürdün, Katar ve Suudi Arabistan’ı “Suriye’ye teröristler göndermekle” suçlayan Esad, uluslararası toplumun bu ülkelere baskı yapmasını istedi. Esad, “Eğer bu yapılırsa, sorun olmayacaktır. Suriye’deki sorunun çözümü hiç de karmaşık değil. Zira bu ülkeler Suriye halkına düşman. Zaten ülkemizdeki sorunun nedeni de onlar” dedi.

Rusya cephesinden uçak krizine ilişkin ilk açıklama

Rusya cephesinden uçak krizine ilişkin ilk açıklama

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad mülakatında ülkesi ile Rusya-İran ve Irak’ın oluşturduğu ittifakın mutlaka başarılı olması gerektiğini de söyledi. Beşar Esad aksi takdirde bölgenin bir yıkımla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. Esad, ABD liderliğindeki koalisyonun ülkesi ile Irak’taki hava saldırılarının verimsiz olduğunu belirterek, “Saldırılar sadece terörizmin daha da yayılmasına neden oldu” dedi.

Rusya’nın Suriye’deki hava saldırıları devam ederken, Kremlin saldırılarda sadece IŞİD mevzilerinin hedef alındığını açıkladı. Suriyeli aktivistler ise Rusya’nın açıklamasının gerçekleri yansıtmadığını, saldırıların temelde Esad karşıtı diğer muhalif grupları hedaf almış göründüğünü söylüyor.

ERDOĞAN: “BİZİM AÇIMIZDAN KABUL EDİLEBİLİR YANI YOK”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Fransa’ya hareketi öncesi İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlediği basın toplantısında, Rusya’yı hava saldırıları nedeniyle eleştirdi. Erdoğan, “Rusya’nın şu anda atmış olduğu bu adımlar ve Suriye’deki bu bombardıman olaylarının, özellikle Türkiye olarak bizim açımızdan kabul edilir hiçbir yanı yoktur” dedi.

CAMERON: “ESAD’A DESTEK KORKUNÇ BİR HATA”

İngiltere Başbakanı David Cameron ise Esad’ı kasap olarak niteleyerek, Rusya’nın Suriye liderine askeri destek vermesinin korkunç bir hata olduğunu kaydetti. Cameron, “Bu bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracak, radikalleşmeyi artıracak, terörizmi de körükleyecektir” dedi.

Belçika basını, Brüksel Belediyesi'nin Erdoğan'a salon vermediğini yazdı

Belçika basını, Brüksel Belediyesi’nin Erdoğan’a salon vermediğini yazdı

Yayınlanma Tarihi:14:37,