Sözcü Plus Giriş

FOTO:DHA/Arşiv

Eşcinselliği ‘virus’ olarak tanımlayan imamın vaat verdiği caminin 4 aylık ödeneği ceza olarak kesildi. İsveç’ın Halmstad camisi imamının verdiği vaazda eşcinselliği “virüs” olarak tanımlaması, caminin devletten aldığı yardımın dört ay kesilmesine neden oldu.

Devlet yardımlarını Müslüman kurumlara paylaştırmayı düzenleyen İsveç Müslümanları Federasyonu da (SMF) Halmstad camisinin etkinliklerini yakından izlemekle görevlendirildi. İsveç Müslümanları Federasyonu, Halmstad camisinin savunmasını inandırıcı  bulmayarak, caminin aldığı devlet yardımının dört ay süreyle dondurulması, federasyon üyeliğinin de incelenmesi kararını aldı.

Değişik inançlara yardım ve desteği organize eden İsveç İnanç Topluluklarına Kamu Desteği Komisyonu (SST) yetkilisi Max Stockman, bu durumda Halmstad camisinin bundan sonra devlet destegi almasının zor olabileceğini belirtti.

Halmstad camisinin web sitesinde yayınlanan video duyurusunda, cami imamının eşcinseliği virus olarak nitelemediği; ancak, eşcinsellerin cinsel ilişkileri ile hastalıklara neden olabileceği vurgusu yapıldığı belirtildi.

Toplumda eşcinsellerin hakları derneği RFSL’in imam hakkında bir toplum grubuna karşı nefret suçu isledigi iddiası ile yapılan polis başvurusu ise, savcılık  tarafından suç unsuru olarak kabul edilmedi.

DHA

Görüntüde dindarlık var ama içi boş, kof

Görüntüde dindarlık var ama içi boş, kof

Türk IŞİD'çilerden katliam çağrısı

Türk IŞİD’çilerden katliam çağrısı

Yayınlanma Tarihi:08:27,