Rusya’da eski başbakan yardımcısı öldürüldü

Rusya'da muhalefet partisi milletvekili ve eski başbakan yardımcısı Boris Nemstsov Moskova'da öldürüldü

Rusya’da eski başbakan yardımcısı öldürüldü

Rus muhalif ve eski başbakan yardımcısı Boris Nemtsov başkent Moskova’da uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Moskova Emniyeti’nin açıklamalarına göre, Nemtsov bir kadınla beraber Kızıl Meydan yakınlarındaki köprüde yürüyordu. Beyaz renkli binek araçtan inen saldırgan Nemtsov’a 6 el ateş açtı. Rus muhalif Nemtsov olay yerinde hayatını kaybetti.

Savcılık cinayetle ilgili soruşturma açarken, tüm ihtimaller üzerinde durulduğu ifade edildi. Soruşturmanın devam ettiği gerekçesiyle olayın detayları gizli tutuluyor.

Rus basınında yer alan haberlerde, 1 Mart’ta düzenlenmesi planlanan büyük muhalif eylemin organizatörlerinden olan Nemtsov’un, uzun zamandır tehdit mesajları aldığı ve bunları polisle paylaştığı iddia edildi.

Diğer taraftan Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olayın özel olarak soruşturulması için direktif verdiğini belirtti. Peskov, Putin’in “cinayetin sipariş ve provokatif karakter taşıdığı” kanaatinde olduğunu kaydetti.

Boris Nemtsov, 1991-1997 yıllarında Nijegorodskaya Eyaleti Valiliği, 1997-1998 yıllarında ise Akaryakıt ve Enerji Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştu. Nemtsov muhalif PARNAS Partisi’nin eşbaşkanıydı. Nemtsov, son yıllarda Putin karşıtı gösterilere verdiği destek ve muhalif tutumlarıyla öne çıkıyordu.

PUTİN’İN ÖLDÜRMESİNDEN KORKUYORDU

Nemstov’un Moskova’da yapılacak Ukrayna’daki savaş karşıtı gösteri öncesi öldürülmesi dikkat çekti. Nemstov son verdiği mülakatlardan birinde, muhalefet yapması nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendisini öldürmesinden korktuğunu söylemişti. Kremlin’den yapılan açıklamada Putin’in de cinayeti kınadığı aktarıldı, olayın araştırıldığı belirtildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...