Eski militanından IŞİD’e karşı internet sitesi

İngiliz vatandaşı eski bir IŞİD militanı, örgütten ayrıldıktan sonra IŞİD'le ilgili detayların yer aldığı bir internet sitesi hazırladı

Eski militanından IŞİD’e karşı internet sitesi

Independent gazetesinin yayınladığı habere göre, İngiliz vatandaşı olan eski bir IŞİD militanı, örgütten ayrıldıktan sonra IŞİD’e karşı sanal alanda kampanya yürüten www.truthaboutisis.com adlı bir internet sitesi hazırladı.

SİTEYİ TAKİP EDEN ÜNLÜ KİŞİLER VAR

Haberde, eski militanın Twitter ve Facebook hesaplarını da kullanarak IŞİD’e karşı yayın yaptığı ve oldukça profesyonel veriler ilettiği belirtildi. Sitenin çok yönlü videolar ve sosyal medya teknikleriyle dikkat çektiğinin belirtildiği haberde, “Bu sitenin email iletişim bilgisi, telefon numarası ya da adresi yok.

Ohio, Dayton’daki bir proxy sunucu kullanılarak isimsiz olarak kayıt ettirilmiş. Bununla birlikte şüphe götürmez bir biçimde menşei İngiliz. Truthaboutisis’i Twitter’da takip eden 89 kullanıcı arasında Mo Farah, Amir Khan, Mishal Husain gibi kamuoyunda iyi tanınan İngiltereli Müslümanlar var.” deniliyor.

“VAHŞİLİK VE EŞİTSİZLİK VAR”

Independent gazetesi, sitenin IŞİD’e Batı’dan akan desteği önlemek için IŞİD tarzı propaganda yöntemini kullanmayı hedefleyen eski bir cihatçı savaşçı tarafından hazırlandığını açıklıyor. Siteyi hazırlayan eski militanla yapılan röportaja da yer verilen haberde, ismini vermek istemeyen eski militan, IŞİD oluşumunda vahşilik ve eşitsizlik gördüğünü anlatıyor.  Site kurucusu, site için devletten herhangi bir destek veya para da almadığını belirterek, “Eğer devletten destek almış olsaydık çok daha az sorunlu olurdu ama maalesef almadık.” diyor. Önceleri cihatçılar için para topladığını belirten eski militan, daha sonra da savaşmaya gittiğini aktarıyor.

“BUNLARIN İSLAMLA ALAKASI YOK”

Eski IŞİD militanı, ülke dışına çıkıp diğer militanlara katıldığında, yapılan ayrımı farkettiğini belirterek, “Hepsi aynı şey için savaşan Arap Müslümanlar, Pakistanlı Müslümanlardan veya Somalili Müslümanlardan çok daha üstündü. Araplar çok daha üst düzeyde bir muamele görüyordu. Bu şeylerin İslam’la bir alakası olmadığını düşündüm” ifadesini kullanıyor.

“ÇOCUKLARA YAPILANLAR ÇOK BARBARCAYDI”

Yaşı küçük çok sayıda çocuğun dövüldüğünü ve intihar bombacısı olarak kullanıldığını aktaran eski IŞİD’li, bu durumu çok barbarca bulduğunu söylüyor. “Önceleri düşman olan Amerikalıları öldürmek için sabırsızlanıyordum” diyen eski militan, oradaki durumu görünce bunu unutuğunu ve en kısa sürede oradan kaçtığını ifade ediyor.

ABD 57 IŞİD hedefini vurdu

ABD 57 IŞİD hedefini vurdu