Sözcü Plus Giriş

Europol: Türkiye insan kaçakçılığında merkez ülke

Avrupa Polis Örgütü (Europol), Türkiye'nin Akdeniz kaynaklı insan kaçakçılığı konusunda merkez ülke olduğunu açıkladı

Güncellenme: 11:32, 18/03/2015
Europol: Türkiye insan kaçakçılığında merkez ülke

Europol tarafından, Akdeniz’den Avrupa’ya yönelik insan kaçakçılığı ve yasa dışı göçün önlenmesi amacıyla özel bir tim oluşturuldu. Joint Operational Tim (JOT) Mare adı verilen yeni oluşuma 13 Avrupa ülkesinden uzmanlar katılıyor. Merkezi Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Europol, JOT Mare adlı özel timin tanıtımı sırasında insan kaçakçılığına ilişkin son verileri de açıkladı.

 

“GEÇEN YIL 220 BİN KİŞİ GELDİ”

Buna göre Türkiye, insan kaçakçılığı konusunda en aktif ülke. Uluslararası suç organizasyonları açısından Türkiye diğer ülkeleri geride bırakıyor. Europol’un açıklamasına göre Türkiye’de insan kaçakçılığı konusunda 100 olay yaşandı. Avrupa polisi tarafından, Türkiye’de bu konuyla ilgil 112 zanlının tespit edildiği açıklandı. Akdeniz’in diğer yakasında ise, insan kaçakçılığının en fazla görüldüğü ülke Libya. Libya’da 57 insan kaçakçılığı olayı be 144 zanlı belirlendi. Europol’e göre Yunanistan’ın sicili de çok parlak değil. Bu ülkede 32 kaçak olayı ve 23 zanlı tespit edildi. İtalya’da ise organize edilmiş kaçak göçmen girişimi 14, zanlı sayısı da 12. Akdeniz’den Avrupa’ya yasa dışı yollarla geçen yıl yaklaşık 220 bin geldi. Yunanistan ve İtalya sınırındaki baskıların artmasının yanısıra, 3 bin kişi de boğularak öldü.

Akdeniz'de 941 göçmen kurtarıldı

Akdeniz’de 941 göçmen kurtarıldı

 YILBAŞINDAN BU YANA BİN ÖLÜ

Yasa dışı göç sırasında boğularak ölenlerin sayısı bu yılbaşından itibaren de bin kişi olarak belirlendi. Europol’e göre insan kaçakçılığı, Avrupa’nın güvenliği açısından da risk oluşturuyor. Suriye ve Libya’dan gelen göçmen akımı IŞİD başta olmak üzere radikal İslamcı terör gruplarına eleman toplama ve sempatizan kazandırma riskini de beraberinde getiriyor. Bu veriler Europol’ü, insan kaçakçılığının önlenmesi için yeni bir adım atmaya teşvik etmiş. Europol Direktörü Rob Wainwrigt, “Birşeyler yapmanın zamanı gelmişti” diyor.

235 kaçak göçmen böyle kurtarıldı

235 kaçak göçmen böyle kurtarıldı

 EUROPOL’ÜN ÖZEL TİMİ

Europol, bu amaçla JOT Mare adlı özel timin oluşturulduğunu açıkladı. 13 Avrupa ülkesinden uzmanların katıldığı tim, Avrupa’daki istihbarat örgütleri tarafından elde edilen bilgileri koordine edecek. JOT Mare, Avrupa sınır Kontrolü Örgütü Frontex ve Uluslararası Polis Örgütü İnterpol ile işbirliği yapacak. Europol’e göre insan kaçakçılığı ile uğraşan organize suç örgütleri, uyuşturucu ticareti ve terörizmle de bağlantılı. Suç örgütleri, insan kaçakçılığından ciddi miktarlarda gelir elde ediyor. Europol Direktörü Wainwrigt, organize suç örgütlerinin insan kaçakçılığı konusunda çok çabuk rota değiştirdiklerini belirtiyor. Wainwrigt, yeni oluşturulan timin, kısa sürede kaçakçılığın önlenmesi için ciddi adımlar atacağına inanıyor.

İtalya'dan Türkiye'ye 'göçmen' teşekkürü

İtalya’dan Türkiye’ye ‘göçmen’ teşekkürü

Yayınlanma Tarihi:11:29,