Filistinliler Ramazan’da engel tanımadı

Ramazan ayının ilk Cuma namazını kılmak için onbinlerce Filistinli askeri barikatlara ve 40 yaş sınırına meydan okuyarak Mescid-i Aksa'ya akın etti

Filistinliler Ramazan’da engel tanımadı

İsrail’in, 40 yaş üstündeki Batı Şerialılara Ramazan ayı boyunca cuma günleri Kudüs’e giriş izni verileceğini duyurmasının ardından, Mescid-i Aksa’ya giden yollar üzerinde izdiham oluştu.

Sabahın erken saatlerinde askeri kontrol noktalarını geçerek Kudüs’e gelen Filistinliler, Aksa’nın yakınlarında da İsrail engeliyle karşılaştı. Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinin yakınlarındaki yolları trafiğe kapatan İsrail askerleri, otobüsler dışında hiçbir aracın geçişine izin vermedi. Aksa’ya yürüyerek ulaşabilen on binlerce Filistinli, Ramazan ayının ilk haftasında Aksa’nın avlusunu hınca hınç doldurdu.

Mescid-i Aksa’da AA muhabirine konuşan Hüsniye Amel (68), “Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Nablus’tan yola çıktım. İsrail askeri kontrol noktalarından geçerek de olsa Mescid-i Aksa’ya ulaşabildim elhamdulillah. Burada olduğum için çok mutluyum. Burası bizim mescidimiz ve ondan vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarım ise 40 yaşın altında oldukları için maalesef gelemediler” dedi.

Batı Şeria ve Gazze’de yaşadıkları için İsrail tarafından Kudüs’e geçişlerine izin verilmeyen Filistinlier, Aksa ve Kubbetu’s Sahra önünde hatıra fotoğrafları çektirdiler. Filistin Kızılayı’nın görevlendirdiği bazı Filistinliler, kalabalığın üzerine fıskiyelerle su serperek sıcağın etkisini azaltmaya çalıştı.

Namazın ardından Aksa’nın kapılarında iki saatten fazla izdiham yaşanırken, şehrin dar sokaklarında kalabalık ve sıcaktan dolayı bazı Filistinliler fenalık geçirdi.

GENÇLER ‘AYRIM DUVARINI’AŞMAYA ÇALIŞIYOR

Öte yandan Kudüs’e girmelerine izin verilmeyen gençler, ayrım duvarını aşıp Mescid-i Aksa’ya geçmek için farklı yollar denedi. Duvara iple tırmanarak Kudüs’e geçebilen Filistinli gençler, Aksa’ya ulaşabildi.

İsrail içerisindeki Filistinlilerin kurduğu “1948 Toprakları İslami Hareketi” tarafından, 10 Haziran’da yapılan açıklamada, ramazan ayında Mescid-i Aksa’ya akın edilmesi çağrısında bulunulmuştu.

Filistinlilerin Mescid-i Aksa’ya akın etmeleri çağrısı üzerine İsrail polisinin, Doğu Kudüs’te ramazan ayı boyunca cuma günleri güvenlik önlemlerini artıracağı, Mescid-i Aksa’ya girişlerde 40 yaşın altındaki erkeklere izin verilmeyeceği ancak kadınlar için yaş sınırlaması getirilmediği belirtilmişti.

İsrail devlet radyosunda da, Kudüs Trafik Polisi’nin, bugün cuma namazını Mescid-i Aksa’da kılmak isteyen Batı Şerialıları taşımak için 550 otobüs tahsis ettiğini duyurulmuştu.

2003 yılında inşa edilen beton duvar ile ayrılan Batı Şeria ile Kudüs arasında çok sayıda İsrail askeri kontrol noktası bulunuyor.

Refah Sınır Kapısı kapatıldı

Refah Sınır Kapısı kapatıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...