Sözcü Plus Giriş

George Clooney yolsuzluğa savaç açtı

Amerikalı Hollywood yıldızı George Clooney, Afrika'nın çatışma bölgelerinde çıkar elde edenlere ve yolsuzluk yapanlara karşı savaşacak

Güncellenme: 12:23, 22/07/2015
George Clooney yolsuzluğa savaç açtı

sozcu.com.tr/DIŞ HABERLER

George Clooney, Amerikalı insan hakları aktivisti John Prendergast’ın yürüttüğü ‘Nöbetçi’ (The Sentry) adlı projede görev alacak. Proje kapsamında, Afrika’daki çatışma bölgelerindeki para akışı sıkı bir şekilde kontrol edilecek ve yolsuzlukla mücadelenin önüne geçilmeye çalışılacak. Böylece, bölgedeki kaynaklar daha verimli kullanılabilecek ve para gerekli yerlere ulaşacak.

Saha çalışmalarının ve analiz teknolojilerinin yer alacağı çalışmada, bilgiler toplanarak çatışmaların nasıl finanse edildiği ve kara paranın nasıl aklandığı websitesi üzerinden tüm dünyanın bilgisine sunulacak. İnsanlar böylece anonim bir şekilde, savaş bölgelerindeki açıkları ilgili makamlara bilgilendirmeleri için yüreklendirilecek.

CLOONEY PROJEYİ ‘BİRAZ’ YANLIŞ ANLADI

Projenin kampanya yüzü olarak görev yapan George Clooney, “Sudan’daki mültecilerin durumuna dikkat çekmek” istediğini belirtse de, John Prendergast esas amacın savaştan çıkar sağlayanların önüne geçmek ve suçluların cezalandırılmasını sağlamak olduğunu söylüyor.

Clooney, “Barışa ve insan haklarına en büyük ivmeyi, savaştan çıkar sağlayanlar sebep oldukları zararın bedelini ödeyenler verecek” şeklinde konuştu.

Bu George Clooney ve Birleşmiş Milletler Ulusal Güvenlik Konseyi eski Afrika Başkanı John Prendergast’ın yaptığı ilk çalışma değil. İkili daha önce de Prendergast’ın 2007 yılında kurduğu Enough Project adlı çalışma da birlikte görev almıştı.

George Clooney özür diledi

George Clooney özür diledi

Yayınlanma Tarihi:17:07,