Guardian: Erdoğan seçimlerde küçük düşürüldü

Guardian seçim sonuçlarını bomba etkisi yaratan bir sürpriz olarak niteleyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son 10 yılın en kötü yenilgisini aldığını yazdı

Guardian: Erdoğan seçimlerde küçük düşürüldü

Türkiye’deki genel seçimlere tam sayfa ayıran gazetenin dış haberler sayfasındaki haberin başlığı, “Erdoğan, Türkiye’deki seçimlerde küçük düşürüldü”.

“MODERN ZAMANLARIN EN BÖLÜCÜ LİDERİ”

Gazetenin İstanbul’daki Türkiye muhabiri Constanze Letsch, AK Parti’nin Meclis’teki çoğunluğunu yitirdiğini, anayasayı yeniden yazma planlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimden yenilgiyle çıktığını söylüyor. Guardian Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili olarak, “Türkiye’nin modern zamanlardaki en popüler ve ama aynı zamanda en bölücü lideri” ifadesini kullanmış. “Sonuçlar seçmenlerin, iktidar partisinin yeni bir anayasa hazırlama Erdoğan’a daha fazla yetki verme girişimini reddettiğini gösteriyor” demiş gazete.

Almanya'dan seçim yorumu: Erdoğan irtifa kaybetti

Almanya’dan seçim yorumu: Erdoğan irtifa kaybetti

“BU SEÇİM KİMLİK SİYASETİNİN SONUDUR”

Guardian, solcu bir parti olarak nitelendirdiği HDP’nin Türkiye’nin alışılmadık derecede yüksek bir seçim barajı olan yüzde 10’u aştığına dikkat çekmiş, partinin aldığı oyu sürpriz olarak nitelendirmiş. Guardian’a konuşan Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Profesör Gencer Özcan ise seçim sonuçları ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yapmış: “Bu, Türkiye’de kimlik siyasetinin sonudur. HDP için de altın bir fırsattır. Türkiye’de seçmenler kimliklere yönelik sınırların ötesine geçerek demokrasiyi destekliyor.”

“ERDOĞAN İÇİN KİŞİSEL BİR BAŞARISIZLIK”

Yine Guardian’da Simon Tisdall imzalı yazıda bu başlık kullanılmış. Gazetenin editör yardımcılarından Simon Tisdall, dış politika alanındaki yazılarıyla biliniyor. Tisdall’ın yazısı şu satırlarla başlıyor: “Türkiye’de dünkü genel seçimin ezber sonucu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için kişisel bir başarısızlık, ülkenin yaklaşık 18 milyon güçlü Kürt azınlığı için ise tarihi bir siyasi ilerleme olarak görülecektir.”

HDP'ye İspanya'dan tebrik

HDP’ye İspanya’dan tebrik

“ERDOĞAN ZAYIFLADI, İTİBARI VE ETKİSİ AZALDI”

Guardian yazarı, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak tarafsız olmasının beklendiğini ancak onun ülkenin dört bir yanında AKP lehine mitingler düzenlediğini belirtiyor. “Erdoğan muhaliflerine, kadın aktivistlere, medyaya, gayrimüslimlere, azınlıklara hakaretler savurdu, onları tehdit edip suçladı” demiş Simon Tisdall. Tisdall Erdoğan’ın geçen hafta HDP’yi “ateistlerin ve eşcinsellerin partisi” olarak nitelendirmesinden; HDP’nin mitinglerine, adaylarına, bürolarına düzenlenen 70’ten fazla saldırıyı özellikle kınamamasından; muhalif medya ile ağız dalaşına girmesinden; kendisini eleştirenleri Türk karşıtı bir komplonun parçası olmakla suçlamasından bahsetmiş. Guardian’daki yazı şu satırlarla noktalanmış: “Dünkü sonuçların da teyit ettiği gibi Erdoğan kötü bir kampanya yürüttü ve bu nedenle cezalandırıldı. Onun bölücü tavrı seçmenlerce reddedildi. Erdoğan seçimden, zayıflamış, itibarı ve etkisi daha da azalmış bir şekilde çıkıyor.”

Dünya tek ses: AKP hezimeti

Dünya tek ses: AKP hezimeti

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...