“The Gulen” belgeselinin galası yapıldı

Fetullah Gülen ve hareketinin "Gladyo" yapılanmalarıyla ilişkisini konu alan "The Gulen" belgeselinin galası Pensilvanya'da gerçekleştirildi

“The Gulen” belgeselinin galası yapıldı

Fetullah Gülen ve hareketinin CIA ve NATO şemsiyesi altında kurulduğu söylenen kontrgerilla yapılanmalarıyla ilişkisini konu alan “The Gulen” belgeselinin galası Pensilvanya’da yapıldı.

“BİR GLADYO PROJESİ”

Yönetmenliğini Serkan Koç’un yaptığı belgeselin galası, Gülen’in yaşadığı çiftliğin bulunduğu Saylorsburg kasabası yakınlarındaki “Gap Theater” adlı sinema salonunda düzenlendi. “Bir Gladyo Projesi” alt başlığıyla yayınlanan belgesel, Gülen’in kamuoyuna yansımamış konuşmalarını, faaliyetleriyle ilgili çeşitli yıllarda basında yer almış bilgileri ve uzmanlarla yapılan mülakatları bir araya getiriyor.

GÜLEN’İN ABD ÇIKARLARI İÇİN FAALİYET YÜRÜTTÜĞÜ İDDİASI

Wayne Madsen ve William Engdahl gibi ünlü araştırmacı gazetecilerle yapılan mülakatları da içeren belgesel, Fetullah Gülen’in Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) rehberliğinde, başta Orta Asya olmak üzere çeşitli bölgelerde ABD çıkarları için faaliyet yürüttüğü iddialarını ele alıyor. Belgesel ayrıca, Gülen’in kendi hareketine mensup kişileri devlet içinde yapılanmaya teşvik ettiği konuşmalarından birçok bölüm içeriyor.

'Gülen'in iadesi olgusal gerçeklere dayanmalı'‘Gülen’in iadesi olgusal gerçeklere dayanmalı’

GÜLEN’İN ARKASINDAKİ ESAS KUVVET

Gösterimin ardından düzenlenen panelde izleyicilere hitap eden Koç, belgeselin yapımına üç yıl önce başladığını ve çıkış noktasının Fetullah Gülen isminin “arkasındaki esas kuvvet”in ne olduğu sorusu olduğunu belirtti. “Bu film bir takım duyumlar ya da mantık yürütmeleriyle hazırlanmış bir film değil” diye konuşan Koç, belgeselin Gülen hareketinin faaliyetlerini incelemek için gittikleri ülkelerden ve Türkiye’den elde ettikleri bulgular üzerine kurgulanmış bir yapım olduğunu vurguladı.

“The Gulen” belgeseli pazar günü New York’ta bulunan “Anthology Film Archives” sinema merkezinde gösterilecek.

Fethullah Gülen'in belgeseli çekildiFethullah Gülen’in belgeseli çekildi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...