Sözcü Plus Giriş

Güney Kore donanması, Kuzey Kore’ye ait bir devriye gemisine iki ülke arasındaki deniz sınırını geçtiği gerekçesiyle uyarı ateşi açtı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığınca yapılan açıklamada, “donanmanın Kuzey Sınır Hattı’nı 1,5 kilometre geçen Kuzey’e ait geminin geri çekilmesini sağlamak için uyarı ateşi açtığı” belirtildi. Açıklamada, geminin uyarı ateşlerinin ardından geri çekildiği kaydedildi.

İki ülke arasında 29 Haziran 2002’de meydana gelen gerginlikte Güney Koreli 6 subay ile 13 Kuzey Koreli hayatını kaybetmişti.

Kuzey Kore'nin mucizevi ilaç iddiası

Kuzey Kore’nin mucizevi ilaç iddiası

DENİZ SINIR KONUSUNDA SIK SIK GERİLİM YAŞANIYOR

Güney Kore Savunma Bakanı Han Min-koo, İkinci Yeonpyeong Savaşı olarak adlandırılan bu olayda hayatını kaybedenler için dün düzenlenen anma programında, Kuzey Kore’nin provokatif eylemde bulunması halinde sert yanıt vereceklerini söylemişti. Seul ve Pyongyang arasında deniz sınırı konusunda sık sık gerilim yaşanıyor.

Birleşmiş Milletlerin Kore Savaşı’nın ardından 1953’te Seul ve Pyongyang’ın Sarı Deniz’deki yetki alanlarını belirlemek için çizdiği Kuzey Sınır Hattı, taraflar arasındaki en önemli anlaşmazlıklardan birini oluşturuyor. Kuzey Kore, 38. paralel boyunca uzanan 200 kilometrelik hattın tek taraflı olarak çizildiğini ve Sarı Deniz’e çıkışının sınırlandığını ileri sürerek karasularını 12 mile çıkarmaya çalışıyor. Güney Kore ise Pyongyang’ın talebine karşı çıkıyor.

Kim Jong-un'dan ilginç tavır!

Kim Jong-un’dan ilginç tavır!

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more