Sözcü Plus Giriş

Hollande, Suudi Arabistan’da liderlerle buluştu

Arap Baharı sonrasında bölgede şahin politikalarıyla dikkat çeken Fransa, yıllarca müşteri bulmakta zorlandığı Rafale savaş jetlerine bir alıcı daha buldu

Güncellenme: 11:31, 05/05/2015
Hollande, Suudi Arabistan’da liderlerle buluştu

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suudi Arabistan Kralı Selman, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ve eski SMDK Başkanı Cerba ile görüştü. Hollande’ın,  Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu MansurHadi ve eski Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Cerba ile Suudi Arabistan’ın başkent Riyad’da ayrı ayrı görüştüğü bildirildi.

BÖLGEDE YAŞANAN GELİŞMELER ELE ALINDI

Suudi Arabistan’ın resmi haber ajansı SPA’nın haberine göre, Hollande ile Kral Selman’ın Kraliyet Sarayı’nda gerçekleşen görüşmesinde, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve bölgede yaşanan gelişmeler ele alındı. Görüşmeye Suudi Arabistan tarafından İçişleri Bakanı ve Birinci Veliaht Prens Muhammed bin Nayif, Savunma Bakanı İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Dışişleri Bakanı Adil bin Ahmed el-Cubeyr ve Fransa tarafından Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile Savunma Bakanı Jean-Yves Odrian da katıldı.

Hollande’ın, Yemen Cumhurbaşkanı Hadi ile görüşmesinde de ikili ilşkilerin yanı sıra Yemen’deki son gelişmeler ele alınırken, eski SMDK Başkanı Cerba’yı kabulünde ise Suriye’deki son gelişmelerle ilgili konular değerlendirildi.


KATAR, FRANSA’DAN SAVAŞ UÇAĞI ALDI

Arap Baharı sonrasında bölgede şahin politikalarıyla dikkat çeken Fransa, yıllarca müşteri bulmakta zorlandığı Rafale savaş jetlerine bir alıcı daha buldu. Sahip olduğu doğalgaz reverzi sayesinde Ortadoğu'nun önemli aktörlerinden biri haline gelen Katar, Fransız Dassault Şirketi'nin ürettiği Rafaele uçaklarından almak üzere sipariş verdi.


6.3 milyar euro'ya (19 milyar TL) 24 savaş uçağının alınmasıyla ilgili olarak dün Doha'da yapılan törene Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da katıldı. Törende Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el-Tani de hazır bulundu.

Fransa, bu yıl içinde Hindistan ve Mısır'a da savaş uçakları satmayı başarmıştı. Hollande, bugün Riyad'da yapılacak olan Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve BAE'den oluşan Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) toplantısına davet edilen ilk Batılı lider olarak katılacak.

Partide baba-kız arasında büyük kriz

Partide baba-kız arasında büyük kriz

Yayınlanma Tarihi:09:17,