“İhlaller sonlandırılmalı”

BM Genel Sekreteri Ban, Ukrayna'nın doğusunda ateşkesin başlamasından memnuniyet duyduğunu belirtirken, yaşanan bazı ihlallerin de sonlandırılmasını istedi

“İhlaller sonlandırılmalı”

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçılarla hükümet güçleri arasındaki ateşkesin yürürlüğe girmesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi. BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, birçok bölgede hayata geçirilen ateşkesin, çatışmalar nedeniyle sıkışan sivil halka ihtiyaçlarını karşılama imkanı, soruna siyasi çözüm bulma çalışmalarına da ivme kazandıracağı kaydedildi. Açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban’ın, Debaltseve kenti ve bazı bölgelerde çatışmaların sürmesinden derin endişe duyduğu ve taraflardan ateşkese istisnasız uymalarını istediği belirtildi.

Ukrayna'da ihlallere rağmen ateşkese uyuluyorUkrayna’da ihlallere rağmen ateşkese uyuluyor

AYRILIKÇILAR 5 SAATTE 10 KEZ ATEŞKES İHLALİ YAPTI

Belarus’un başkenti Minsk’te Rusya, Almanya, Ukrayna ve Fransa liderlerinin katılımıyla bu hafta düzenlenen dörtlü zirvede, 15 Şubat itibarıyla doğuda ateşkes ilan edilmesi, ardından da ağır silahların cephe hattından geri çekilmesi, rehinelerin serbest bırakılması ve diğer konularda mutabakat sağlanmıştı. Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun Sözcüsü Svyatoslav Tseholko, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada, ateşkes başladıktan sonraki 5 saatte ayrılıkçıların 10 kez ateşkes ihlali yaptığını ancak tarafların genel olarak ateşkes sürecine riayet ettiğini vurgulamıştı.

ABD'den Rusya hakkında flaş açıklamaABD’den Rusya hakkında flaş açıklama

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...