Independent Aksaray esnafını tek başına döven İrlandalı turisti analiz etti

Independent gazetesi, İstanbul Aksaray'da esnafı döven İrlandalı turist Mohammed Fadel Dobbous'u İstanbul esnafını yazdı

Independent Aksaray esnafını tek başına döven İrlandalı turisti analiz etti

İngiltere’nin The Independent gazetesi yazarlarından Adam Withnal, İstanbul Aksaray'da kendisine saldıran esnafı döven İrlandalı ‘boksör’ turist Mohammed Fadel Dobbous’un kavgasını analiz etti. Withnal, bu kavgayı ‘boks maçı’na benzetti.

TÜRKİYE’DEKİ AYRIMIN SEMBOLÜ ‘ESNAFLAR’

Yazısında, Türkiye'de esnafların artık ayrıştırıcı birer sembol haline geldiğini belirten Withnall, “Esnaflar artık ilerici sol ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki muhafazakar sağ arasındaki ayrımın bir sembolü oldu. 2013'teki Gezi protestolarında da esnaf eylemcilere saldırmıştı” hatırlatmasını yaptı.

“ERDOĞAN’IN ESNAFI”

Eskişehir'deki Gezi eylemlerinde polis ve esnaf işbirliğiyle öldürülen Ali İsmail Korkmaz cinayetine ilişkin davada hüküm giyenlerden dördünün esnaf olduğuna dikkat çeken Withnall, şöyle devam etti: “Erdoğan 2014'te esnafın kendi adaletini sağlaması gerektiği yönündeki açıklamasıyla öfke kıvılcımını yakmıştı. Erdoğan, Ali İsmail Korkmaz davasının üzerine ‘Benim esnafım gerektiğinde asayişi tesis eden polistir, gerektiğinde adaleti sağlayan hakimdir, hakemdir, kahramandır' demişti.”

Ali İsmail Korkmaz cinayetine ilişkin gizli kamera kayıtlarında, esnafın toplu linci görüntülenmişti.

“İRLANDALI TURİST ALEVİYMİŞ”

Independent yazarı, Twitter'da yapılan esprilerden de bahsederek, “Bazı sosyal medya kullanıcıları videodaki esnafla dalga geçti. Bir kullanıcı, ‘İrlandalı adam Alevi, Erdoğan karşıtı ve CHP sempatizanıymış' diye espri yaptı” diye yazdı. Withnall yazısında, İrlandalı turist için ‘DHKP-C'liymiş' yönünde espri yapan kullanıcıların tweet'lerine de yer verdi.

İRLANDALI TURİST İLE AKSARAY ESNAFI ARASINDA NEDEN KAVGA ÇIKTI?

Aksaray'da girdiği bir bakkalda dolaptaki suları devirdiği için esnafın saldırısına uğrayan Kuveyt asıllı İrlanda vatandaşı turist Mohammed Fadel Dobbous, kendisine saldıranların tümünü dövmüş, bu anlar da çevredeki kameralar tarafından görüntülenmişti.

İrlandalı Turist Aksaray'da kalabalık esnafla tek başına kavga etti

İrlandalı Turist Aksaray’da kalabalık esnafla tek başına kavga etti

İrlandalı turist capsleri patladı!

İrlandalı turist capsleri patladı!

Aksaray'da esnafla kavga eden İrlandalı turist Arap asıllı çıktı!

Aksaray’da esnafla kavga eden İrlandalı turist Arap asıllı çıktı!

İrlandalı turist tüm esnafı dövdü

İrlandalı turist tüm esnafı dövdü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...