Sözcü Plus Giriş

“İngiltere, Gazze saldırılarının ardından İsrail’e silah sattı”

Independent: "İngiltere, Gazze saldırılarının hemen ardından İsrail ile 4 milyon sterlinlik silah ihracatı yaptı"

Güncellenme: 13:05, 02/07/2015
“İngiltere, Gazze saldırılarının ardından İsrail’e silah sattı”

İngiliz hükümetinin, İsrail’in geçen yıl Gazze’ye düzenlediği ve 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği operasyonun hemen ardından bu ülkeyle silah ihracatı yaptığı ortaya çıktı.

Independent gazetesinin haberine göre, İngiltere Gazze saldırılarının  hemen ardından İsrail’e 4 milyon sterlinlik askeri mühimmat sattı. Bu mühimmatın  arasında insansız hava uçakları ile denizaltı parçaları ve füzelerin bulunduğu  bildirildi. Gazete haberinde, “İngiliz hükümeti Filistinlilere karşı kullanılma ihtimalini gözardı ederek, İsrail ile silah ihracatına devam etti” ifadesine yer verdi.

Haberi Londra Üniversitesi’nde araştırmacı olan David Wearing’in  yayımladığı rapora dayandıran gazete, geçen yıl Ağustos ve Aralık ayları arasında  İngiltere ile İsrail arasında yaklaşık 4 milyon sterlinlik askeri mühimmat  ihracatı yapıldığını kaydetti. Haberde, “İngiltere’nin İsrail ile silah ihracatı  anlaşmalarını sürdürerek, Gazze saldırıları konusundaki umursamaz duruşunu da ortaya koyduğu” yorumunda bulundu.

İngiliz hükümetindeki bazı bakanlar, geçen yıl Gazze saldırıları sırasında İngiltere’nin İsrail’e sattığı silahların kullanılma ihtimaline dikkat çekmiş ve ihracat anlaşmalarının gözden geçirilmesi çağrısında bulunmuştu.

İsrail'in 'Gazze filosu' baskınının yeni görüntüleri ortaya çıktı

İsrail’in ‘Gazze filosu’ baskınının yeni görüntüleri ortaya çıktı

Yayınlanma Tarihi:13:03,