Independent muhabiri Robert Fisk: ‘Türkiye-IŞİD anlaştı’

Independent’tan ‘Türkiye-IŞİD anlaştı’ iddiası: Petrol uzmanlarına karşılık, Süleyman Şah

Independent muhabiri Robert Fisk: ‘Türkiye-IŞİD anlaştı’

Britanya'nın saygın gazetelerinden The Independen'ın deneyimli Orta Doğu muhabiri Robert Fisk, Irak İslam Şam Devleti (IŞİD) ve Türkiye'nin Şah Fırat Operasyonu öncesi Süleyman Şah Türbesi üzerinden bir pazarlık yapmış olabileceğini iddia etti.

Fisk, ‘Şah Süleyman: Türkiye'nin gerçek Bizans köklerinin bir naaşı' İslam Halifeliği'nden kurtarma operasyonu‘ başlıklı yazısında Vahabi geleneğine bağlı IŞİD'in dünyevi olarak nitelediği liderlere ait mabedleri yok ettiğini hatırlattı.

Deneyimli gazeteci, “Sadece bir yıl önce, IŞİD Türkiye ordusuna Süleyman Şah türbesini yıkmadan boşaltmaları için üç gün süre verdi. Türkler kımıldamadı. Neden?” diye sordu.

Aynı tarihlerde ‘Suriyeli petrol mühendislerinin, IŞİD'in kontrolündeki petrol sahalarında Türk teknisyenler gördüğünü açıkladığını‘ belirten Fisk, karşılıklı bir taviz verilebilmiş olabileceğine dikkat çekti.

“Belki de karşılıklı bir durum vardı? ‘Bize petrol uzmanlarınızı verin, siz de eski kralınızı elinizde tutun'? Ya da bir şeyler yanlış gitti?” diyen Fisk yazısını şöyle sonlandırıyor:

“Şimdi Atatürk'ün ordusu ‘IŞİDistan'a giriyor, eski kurttan geride kalanları yeniden gömmek için ortaya çıkarıyor ve türbeyi ‘İslam Halifeliği'nin yobazları aynısını yapmasını önlemek için tahrip ediyor. Elbette bir anlaşma. Daha fazla Türk petrol uzmanı karşılığında mı?”

ABD'den Şah Fırat Operasyonu'na istihbarat desteğiABD'den Şah Fırat Operasyonu’na istihbarat desteği

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...