Sözcü Plus Giriş

Independent: “Suriye’den Avrupa’ya kolera yayılabilir”

Independent gazetesi, Irak'ın ardından Suriye'de de kolera vakası görüldüğünü ve uluslararası bir salgın tehdidinden endişe edildiğini yazdı

Güncellenme: 14:08, 26/10/2015
Independent: “Suriye’den Avrupa’ya kolera yayılabilir”

Foto: Reuters

Irak’ta 6 kişinin ölümüne yol açan koleranın, şimdi de Suriye’de görüldüğü belirtilirken, Suriye’de görev yapan Suriye Amerikan Doktorlar Derneği’nin Başkanı Dr. Ahmed Tarakci, ülkede tıbbi altyapının çökmesi ve yardım örgütlerinin sınırlı erişime sahip olması nedeniyle hastalığın hızla yayılabileceğini söyledi. Tarakci, “Çok kolay yayılır. İnsanlar ülke içinde ve dışında yer değiştiriyor, Avrupa’ya gidiyor” şeklinde konuştu.

Foto: Reuters

Türkiye de dahil, Avrupa’da kayıtlı mülteci sayısı yaklaşık 4 milyonken, Suriye’de 8 milyon kişinin evsiz kaldığı ve başka ülkelere göç etmenin yollarını aradığı belirtiliyor.

Foto: Reuters

ÇOK SAYIDA İNSAN TEHLİKE ALTINDA

Dr. Tarakci, geçen hafta Halep’te ölen beş yaşındaki bir çocuğun büyük olasılıkla kolera nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Dernekten Dünya Sağlık Örgütü’ne gönderilen yazıda, ilk testlerden alınan sonuçlar nedeniyle vakaya kolera şüphesiyle yaklaşıldığı belirtildi.

Foto: Reuters

Tarihsel olarak yer değiştiren insanları etkilediği için çok sayıda insanın tehlike altına girebileceğini belirten Dr. Tarakci, “Kimin kolera bakterisi taşıdığını bilemezsiniz. Çünkü taşıyıcıların neredeyse yüzde 80’i hiçbir hastalık belirtisi göstermiyor.”

Foto: Reuters

KİRLİ SUDAN BULAŞIP HIZLA ÖLDÜREBİLİR

Kirli sudan bulaşan ve daha çok çocukları etkileyen bağırsak enfeksiyonu hastalığı, tedavi edilmemesi halinde hastaları hızla öldürebiliyor. Suriye’de özellikle hükümetin denetiminde olmayan bölgelerde, su arıtımının çok zor olduğu, göç yollarındaki birçok Suriyelinin temiz tuvalet ve içme suyuna erişimi olmadığından hastalığa yakalanma risklerinin oldukça yüksek olduğu öngörülüyor.

Foto: Reuters

Irak’ta son haftalarda toplam 1200 kolera vakası görüldüğü  ve 6 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkede gelecek hafta bir aşı programı başlatılacak. Dünya Sağlık Örgütü’nün kolerayla mücadeleden sorumlu yetkilisi Dr. Dominique Legros geçen hafta hastalığın Irak’tan Orta Doğu, Suriye ve mülteci kamplarına yayılabileceği endişesini dile getirmişti.

Foto: Reuters

Ancak Suriye’de bir aşı programını yaşama geçirmenin, ülkenin sağlık altyapısının giderek zayıflaması nedeniyle, neredeyse imkânsız olduğu kaydediliyor. İnsan Hakları Savunucusu Doktorlar Örgütü ve bölgedeki sağlık görevlileri, Rusya’nın isyancıların denetimindeki bölgelerde düzenlediği hava saldırılarında hastanelerin hedef alındığını söylüyor.

Foto: Reuters

Dr. Tarakci, “Sağlık altyapısının maruz kaldığı sürekli yıkım nedeniyle felç olmuş durumdayız. Sürekli uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırıyoruz. Ancak bu kolera, gerçek bir tehdit” dedi.

BBC

Yayınlanma Tarihi:13:52,