Sözcü Plus Giriş

Irak’ta toplu mezarlar bulundu

Tikrit yakınındaki toplu mezarlardan 470 ceset çıkarıldı

Güncellenme: 17:53, 28/05/2015
Irak’ta toplu mezarlar bulundu

Irak’ın Tikrit kenti yakınlarında 470 cesedin gömüldüğü toplu mezarlar bulundu. Başkent Bağdat’ta bir basın toplantısı düzenleyen Irak Sağlık Bakanı Adila Hammoud’a göre, çıkarılan cesetlerin geçen yıl Tikrit yakınlarında gerçekleşen “Speicher katliamı”nda, IŞİD militanlarınca öldürülen askerlere ait olduğu düşünülüyor.

IŞİD’İN 1700 KİŞİYİ ÖLDÜRDÜĞÜ DÜŞÜNÜLÜYOR

Geçen yılın Haziran ayında IŞİD’e bağlı ya da örgütle müttefik silahlı kişiler Tikrit’in hemen dışında bulunan Speicher askeri üssündeki, çoğunluğu Şii, yüzlerce genç askeri kaçırmıştı. Bu askerler çeşitli noktalarda sıraya dizilerek teker teker öldürülmüş; ardından da infazın fotoğrafları ve video klipleri IŞİD tarafından yayımlanmıştı. Öldürülen askerin bazıları Dicle nehrine atılmıştı.

Aceleyle kazılmış mezarlara gömülen diğerlerinin cesetleriyse bundan iki ay önce Tikrit’in IŞİD’den geri alınmasından sonra ortaya çıkarıldı. Fransız Haber Ajansı AFP’ye göre, söz konusu katliam sırasında toplam 1700 kadar kişinin IŞİD tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

'IŞİD topraklarının dörtte birini kaybetti'

‘IŞİD topraklarının dörtte birini kaybetti’

DÖRT MEZAR BULUNDU

Bağdat’taki ana morgun müdürü Ziad Ali Abbas, “Bu cesetler dört mezardan çıkarıldı. Bu mezarlardan biri diğerlerinden daha büyük ve burada 400 ceset bulundu.” dedi. Abbas, mezarlardan çıkarılan cesetlerin yabancı uzmanların desteğiyle incelendiğini belirtti. IŞİD’in bölgedeki saldırıları sırasında oğulları, erkek kardeşleri, babaları kayıplara karışan yüzlerce aile, yakınlarının Speicher katliamında öldürülüp öldürülmediğinin saptanması için uzun zamandır bekliyordu.

DNA TESTLERİ YAPILIYOR

DNA testlerinin ardından öldürülenlere ait ilk isim listesinin gelecek haftadan itibaren yayımlanmaya başlanacağı kaydedildi. Kazılan toplu mezarların yakınlarında, öldürülenlerin kimlik belgeleri de bulundu. Speicher üssündeki askerlerin başlarından vurularak nehre atıldıkları Dicle kıyısındaki iskele, Tikrit’in geri alınmasından bu yana bir türbeye dönüştü.

IŞİD'den kaçan sivilleri terörist sanıp zincirlediler

IŞİD’den kaçan sivilleri terörist sanıp zincirlediler