İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmazlık

Nükleer müzakerelerin son tarihi 30 Haziran’a iki gün kala, İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar giderilemiyor

İran ile nükleer müzakerelerde anlaşmazlık

Nükleer müzakerelerin son tarihi 30 Haziran'a iki gün kala, İran ile küresel güçler arasındaki anlaşmazlıklar giderilemiyor. Uzmanlar, müzakerelerin 9 Temmuz’a kadar uzayabileceği görüşünü dile getiriyor.

“HALA ÇÖZÜLMEYİ BEKLEYEN SORUNLAR VAR”

Birleşmiş Milletlerin (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya’nın oluşturduğu P5+1 grubu ve İranlı diplomatlar, Nisan ayından buyana Avusturya’nın başkenti Viyana’da kapsamlı bir anlaşma metninin yazımını tamamlamaya çalışıyor. Dokuzuncu turu gerçekleştirilen müzakerelerde, önemli ilerlemeler kaydedilmesine rağmen özellikle “yaptırımlar ve denetimler” konusunda halen çözülmeyi bekleyen sorunların bulunduğu belirtiliyor. Sorunların çözülebilmesi için tarafların zamana ihtiyacı bulunduğu ve bu nedenle müzakerelerin 9 Temmuz’a kadar uzayabileceği konuşuluyor. Uzmanlar, “Her konuda anlaşılmadan hiçbir konuda anlaşılmış sayılamaz” esası üzerine yürütülen müzakerelerin bir kaç gün uzatılabileceği görüşüne yer veriyor.

İran müzakere heyeti New York'a gitti

İran müzakere heyeti New York'a gitti

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “zamanın değil iyi bir anlaşmaya ulaşmanın önemli” olduğunu, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Başmüzakereci Abbas Arakçi de müzakerelerin bir kaç gün uzayabileceğini söylemişti.

İran'da akıllı telefon yasağı

İran’da akıllı telefon yasağı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...