IŞİD bir kenti daha zaptetti

IŞİD, Irak'ın batısında Anbar eyalatindeki Bağdadi kentini ele geçirdi

IŞİD bir kenti daha zaptetti

Anbar Eyalet Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, 1000’den fazla IŞİD üyesinin Bağdadi kentini ele geçirdiği söyledi. Kerhut, IŞİD’in bu bölgede bulunan üssü ele geçirmesini stratejik bir hamle olarak gördüğünü belirtti.

Irak Savunma Bakanı Halid Ubeydi, Bağdadi’nin IŞİD’in eline geçmesini ‘başarısızlık’ olarak niteledi.
Irak parlamentosunun güvenlik komitesindaki toplantı sonrası konuşan Ubeydi, bölgeye daha fazla asker sevk edeceklerini kaydetti.

Bomba yüklü bir araç yakalandı!Bomba yüklü bir araç yakalandı!

ASKERİ ÜSSE SALDIRI

Aralarında intihar bombacılarının da olduğu bir grup IŞİD üyesi, perşembe günü Anbar eyaletine bağlı Bağdadi kentinde yer alan ve Amerikan askerinin eğitim verdiği Ayn El Esad askeri üssüne saldırmıştı.
Irak ordusu ve uluslararası koalisyon güçleri, üsse sızmaya çalışan ve intihar eylemi teşebbüsünde bulunan örgüt üyelerinin tamamen püskürtüldüğünü, sekiz saldırganın öldürüldüğünü açıkladı.
Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) da saldırganların 20-25 kişi civarında olduğunu açıkladı. Pentagon Sözcüsü Kirby, Bağdadi şehrinin kaybının IŞİD için ciddi bir kazanım olmadığını ve örgütün halen savunma pozisyonunda olduğunu savundu.

Hamaney'den ABD Başkanı Obama'ya mektupHamaney’den ABD Başkanı Obama’ya mektup

ÜSTTE 800 IRAK ASKERİ VAR

Ayn El Esad askeri üssünde 800 civarında Irak askeri eğitim görüyordu.
Anbar Operasyon Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Muhammedi Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, bölgede emniyetin tamamen sağlandığını belirterek, “Askeri üs için artık büyük bir tehlike bulunmuyor” dedi.

IŞİD, rehin peşmergeleri kafeste gezdirdiIŞİD, rehin peşmergeleri kafeste gezdirdi

Irak’ın en önemli askeri üslerinden biri olan Ayn El Esad askeri hava üssü, 2003’ten bu yana ABD güçleri tarafından kullanılıyor. Üste, IŞİD’e karşı savaşan Irak askerleri ve aşiret mensuplarına eğitim veriliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...