“IŞİD için savaşan vatandaşlık hakkını kaybeder”

Avustralya Başbakanı Tony Abbott, ülke içindeki aşırı eğilimli kesimleri hedef alan önlemler çerçevesinde vatandaşlık koşullarını zorlaştıracak

“IŞİD için savaşan vatandaşlık hakkını kaybeder”

Başbakan Abbott, terör faaliyetlerinde bulunan ve çifte vatandaşlaığa sahip kişilerin Avustralya vatandaşlıklarının askıya alınabileceğini ve hatta geri alınabileceğini kaydetti. Abbott, Avustralya doğumlu olan ancak terörle mücadele yasalarını çiğneyen kişilerin de bazı ayrıcalıklarını kaybedebileceğini söyledi.

IŞİD İÇİN SAVAŞAN AVUSTRALYALILAR BÜYÜK TEHLİKE

Yetkililer radikal İslamcıların Avustralya için giderek artan bir güvenlik tehlikesi yarattığı uyarısında bulunuyor. Irak ve Suriye’de onlarca Avustralya vatandaşının IŞİD için çarpıştığına inanılıyor. Uzmanlar IŞİD saflarında çarpıştıktan sonra Avustralya’ya dönecek olan kişilerin ve onları destekleyenlerin iç güvenlik açısından yaratacağı tehlikeden kaygılı.

Taliban banka şubesi basıp sivilleri rehin aldıTaliban banka şubesi basıp sivilleri rehin aldı

ÜLKEYE KARŞI SAVAŞAN VATANDAŞLIK HAKKINI KAYBEDER

Başbakan Abbott, başkent Canberra’da federal emniyet merkezinde yaptığı konuşmada “Öteden beri Avustralya aleyhinde çarpışmış olan kişiler vatandaşlık haklarını kaybetmekteydi. Dolayısıyla, özellikle Avustralya askerlerinin Afganistan ve Irak’ta görev aldığı bir sırada terör gruplarının yanında çarpışması ülkemize karşı savaştıkları anlamına geliyor. Ve bu kişiler, buna göre muamele görecek.” dedi.

NEFRET SÖYLEMİ CEZASIZ KALMAYACAK

Hükümetin terör örgütlerinin saflarında yer alan Avustralya vatandaşlarına karşı alınacak önlemleri de incelediğini söyleyen Abbott, “Getirilecek önlemler çerçevesinde, bu şahısların Avustralya’dan ayrılması veya ülkeye dönmesi, yurt dışında konsolosluk hizmetlerinden yararlanması ve sosyal yardım alması kısıtlanabilir.” dedi. Yeni yasanın “nefret söylemi” güden kişileri de hedef alacağını kaydeden Avustralya Başbakanı toplum içinde uyumsuzluk ve bölünme fikrini yayan kişi ve örgütlerin cezasız bırakılmayacağını vurguladı. Abbott, hükümetin kısa bir süre içinde yeni bir güvenlik sorumlusu atayacağını da belirtti.

Avustralya polisi rehineleri canlı yayında kurtardıAvustralya polisi rehineleri canlı yayında kurtardı

ÖNERİLER ACELEYE GETİRİLMEMELİ

Muhalefet lideri Bill Shorten, yeni önlemler konusunda hükümetle yapıcı işbirliği içinde olacaklarını belirtti; ancak önerilerin aceleye getirilmemesi gerektiğini söyledi.
Başbakan Abbott’ın yeni güvenlik planları, Aralık ayında, Sydney’deki bir kafede iki rehinenin ölümüyle sonuçlanan işgalle ilgili raporun yayımlanmasını izliyor.

İHBARLAR DİKKATE ALINMADI

Man Haron Monis adlı, kendisini din adamı olarak tanıtan şahıs Lindt kafesini basarak içerdekileri rehin almıştı. Polis baskını sırasında öldürülen silahlı eylemcinin IŞİD ile doğrudan ilişkisi bulunamadı. Ancak İran doğumlu bir göçmen olan Man Haron Monis, kafe işgali sırasında IŞİD bayrağı talep etmişti. Raporda Avustralya güvenlik hattına işgalden hemen önce, saldırgan hakkında 18 ihbar gelmiş olduğu ancak bunların hiçbirinde bir saldırı uyarısında bulunulmadığı kaydedildi.

Sydney'de kafa kesme hazırlığındaki 2 kişi gözaltındaSydney’de kafa kesme hazırlığındaki 2 kişi gözaltında

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...