Sözcü Plus Giriş

Foto: Reuters

Financial Times’ta “IŞİD A.Ş.’nin içinde” başlığıyla yer alan haberde, 60’tan fazla ülkenin dahil olduğu uluslarası koalisyonun bir yılda 10 bin 600’den fazla saldırı düzenlemesine rağmen, IŞİD’in savaş gelirlerini kesemediği belirtiliyor.

SADECE 1 GÜNDE 1.53 MİLYON DOLAR GELİR

Ana geliri petrol olan örgütün, kontrolü altında tuttuğu bölgelerde günde 34 bin ila 40 bin varil petrol ürettiği, bunun da günlük 1.53 milyon dolarlık bir gelir anlamına geldiği bildiriliyor. Gazetenin konuştuğu Batılı diplomat ve istihbarat yetkilileri de, uluslararası koalisyonun saldırılarının IŞİD’in finansal gücünü kırmakta başarısız olduğunu kabul ediyor. IŞİD’in petrol üretimini hava saldırılarına adapte ederek ticareti sürdürdüğüne, bunun dışında vergi, haraç ve tarihi eser kaçakçılığından da ciddi şekilde gelir elde ettiğine dikkat çekiliyor.

Foto: Reuters

IŞİD’İN GÜÇSÜZLEŞTİRİLMESİ ÇOK ZOR

“Koalisyonun rafineri ve petrol boru hatlarını hedef alan saldırılarına rağmen IŞİD’in petrol ticaretini sürdürebilmesi, düşmanlarının örgütü güçsüz bırakma amacının zorluklarını gözler önüne seriyor.” denilen haberde “IŞİD’in finansal durumu, ABD ve müttefiklerinin 11 Eylül saldırılarının ardından finansal gücünü kırdığı El Kaide’ninkiyle tezat oluşturuyor. IŞİD ihtiyaç duyduğu paranın büyük kısmını, hükmettiği topraklar içinden elde edebiliyor”. ifadeleri yer alıyor.

PETROL TIRLARI YERLİLERİNKİYLE AYNI OLDUĞU İÇİN  VURULAMIYOR

Bölgedeki kaynaklara göre petrol yüzlerce derme çatma kuyudan çıkartılıyor ve kuyulardan onlarcası IŞİD’le bağlantısı olmayan Suriyeliler tarafından işletiliyor ve tırlarla sevkediliyor.  Yerlilere ait petrol tırları ile IŞİD’e ait tırları ayırt etmenin çok zor olduğu ve bu nedenle tırların vurulamadığı belirtiliyor. Batılı bir diplomat, “Bir tır şoförünü yanlışlıkla öldürürseniz, bir ailenin daha cihatçılara katılmasına neden olursunuz. Toplumu radikalleştirme riskiyle karşı karşıyasınız” diyor.

Foto: Reuters

IŞİD KENDİ TOPRAKLARINDA ÇOK PARA KAZANIYOR

Uzmanlara göre petrolün IŞİD kontrolü altındaki alanların dışına çıkmasını engellemek de yararsız çünkü IŞİD bu petrolü kendi toprakları içinde satarak çok büyük paralar kazanıyor. Financial Times, uluslararası koalisyonun bu duruma çözüm oluşturmak için Suriye’de IŞİD dışındaki gruplara ucuza petrol sağlamayı düşündüğünü yazıyor. Gazeteye konuşan Batılı yetkililere göre ‘IŞİD’in ekonomisi bir noktada tıkanacak ancak bunun ne zaman olacağını kimse bilmiyor’.

BBC

ABD'nin IŞİD'le mücadele temsilcisi: ABD ve Nato Türkiye'nin yanında

ABD’nin IŞİD’le mücadele temsilcisi: ABD ve Nato Türkiye’nin yanında

Rusya Suriye'de 86 hedefi daha vurdu

Rusya Suriye’de 86 hedefi daha vurdu

Yayınlanma Tarihi:12:06,