Sözcü Plus Giriş

‘IŞİD stratejisinde değişiklik yok’

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama yönetiminin IŞİD ile mücadele stratejisinde değişiklik olmadığını söyledi

Güncellenme: 10:41, 22/05/2015
‘IŞİD stratejisinde değişiklik yok’

Earnest, günlük basın toplantısında, son günlerde bazılarının, “nasıl bir strateji istediklerini bile bilmeden IŞİD stratejisinde değişiklik talep ettiğini” belirtti. Obama yönetiminin sahaya ABD askerinin gönderilmesine hala karşı olduğunu ifade eden Earnest, Irak ve Suriye'deki güçlerin kapasitelerinin artırılmasına yönelik stratejiye devam edeceklerini bildirdi. Earnest, “Obama, (bölgede) geniş çaplı ABD askeri konuşlandırılmasını düşünmüyor. Stratejide değişiklik çağrısı yapanları da daha spesifik olmaya çağırıyorum” dedi.

“SAHADA BU TÜR ZORLUKLAR OLACAK”

IŞİD'in Irak’ta Ramadi'yi, Suriye’de Tedmur’u ele geçirmesinin hatırlatılması üzerine Earnest, burada yaşananların “gerileme” olduğunu kabul etti ama Kobani ve Tikrit'te de koalisyon güçlerinin sağladığı başarıları hatırlattı. Tedmur civarında, koalisyon güçleri tarafından desteklenen yerel güçler bulunmadığına dikkati çeken Earnest, Suriye'de bir saha gücü yaratmanın da zaman alacağını daha önce söylediklerini anımsatarak, “Böyle bir güç yaratılana ve sahaya konuşlandırılana kadar da bu tür zorluklarla (Tedmur'daki durum) karşılayacağız. Bunlar bir gecede çözülecek değil, uzun vade isteyen şeyler” diye konuştu.

IŞİD'cilerin sigara cezası

IŞİD’cilerin sigara cezası

“IRAK KONTROLÜ ALTINDAKİ GÜÇLERİ DESTEKLEMEYE HAZIRIZ”

Earnest, benzer şekilde, Kobani ve Tikrit'teki gibi ABD ve koalisyon güçlerinin sahada savaşanlarla yakın ve etkili çalışma yürüttüğü bir durumun, Ramadi'de IŞİD ile 18 aydır mücadele eden Irak güvenlik güçleriyle kurulmamış olduğunu da ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradaki soru, bölgede şu anda bulunan güçlerin, ABD ve koalisyon güçleri tarafından eğitilen güçlerle desteklenmesi için daha fazla ne yapılabileceği? Koalisyon ortaklarımızdan Irak hükümeti vasıtasıyla daha fazla ekipman ve destek alabilirlerse, ülkede IŞİD ile mücadeleye katılacak diğerleri var mı? Biz, Irak merkezi hükümetinin kontrolü ve komutası altında çalışabilecek güçleri desteklemeye hazırız”.

Son gelişmelere rağmen genel anlamda IŞİD'in kapasitesini azaltmaya devam ettiklerini dile getiren Earnest, daha önce IŞİD'in kontrolü altındaki yüzde 25'lik bir alanın artık örgütten kurtarıldığını bildirdi.

“IŞİD’e karşı savaşı kaybetmedik”