Reklamsız Sözcü

İspanya’da bugün seçim günü

İspanya'da bugün yapılacak tarihi genel seçimde 30 seneden fazla devam eden iki büyük partili sistemin sona ermesi bekleniyor

android-time 12:01
İspanya’da bugün seçim günü
İspanya'da bugün yapılacak tarihi genel seçimde 30 seneden fazla devam eden iki büyük partili sistemin sona ermesi bekleniyor

İspanya’da bugün 34,6 milyon İspanyol seçmen 350 milletvekilini seçecek. Son anket sonuçları iktidardaki muhafazakar Halk Partisi’nin (PP) büyük oy kaybına rağmen birinci parti çıkacağına işaret ediyor.

Foto: Reuters

2011 seçimlerinde yüzde 44,6 oy alan PP’nin bu seçimde yüzde 28 civarında oy alacağı tahmin ediliyor. Ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) yüzde 28,7’den yüzde 21’e düşeceği öngörülüyor.

Yeni kurulan ve ilk kez genel seçimlere katılan sol görüşlü Podemos (Yapabiliriz) partisinin yüzde 18 civarında oy alması bekleniyor.

İspanya’da seçim öncesi anket sonuçlarını yayınlamak yasak olduğu için İspanyol medyasının Andorra gazetesine dayandırdığı bir ankete göre Podemos, 2. parti çıkacak. Podemos gibi ilk kez genel seçime katılan Vatandaşlar (Ciudadanos) partisinin de yüzde 19’a civarında oy elde edeceği tahmini yapılıyor.

Foto: Reuters

El Pais, La Razon, El Mundo ve El Periodico gazeteleri ve İspanya Sosyolojik Araştırmalar Merkezi’nin (CIS) anketlerine göre, PP 105-128, PSOE 76-94, Podemos 49-64 ve Ciudadanos 52-72 aralığında milletvekili çıkaracak.

İSPANYA BAŞBAKANI'NDAN ‘SOL KOALİSYON' UYARISI

Dört partinin liderleri, tek başlarına iktidar olamazlarsa koalisyon kurmayacaklarını ve muhalefette kalacaklarını deklare etmişlerdi. İspanya’nın muhafazakar Başbakanı Mariano Rajoy, ise dün seçmenleri sol koalisyonuna karşı uyardı. Cope Radyosu’na konuşan Rajoy, iki büyük sol partinin veya sekiz ya da üstü sol partilerin koalisyonunun İspanya için ‘kötü’ olacağını söyledi.

Foto: Reuters

Mariano Rajoy, şimdiye kadarki kazanımları ve istikrarı bozabilecek böyle bir oluşumu önlemek için diğer muhafazakar partilerle ittifak yapabileceğinin sinyalini verdi. 2011 seçimlerinde, 350 sandalyeli İspanya Meclisi’nde 186 vekil kazanarak iktidar olan muhafazakar Halk Partisi’nin (PP), bu seçimlerde çoğunluğu kaybedeceği tahmin ediliyor.

İspanya’da seçim kampanyası dün gece sona erdi. Oy kullanma hakkı olan 36,5 milyon İspanyol seçmenden 34,6 milyonu İspanya’da yaşıyor.

İSPANYOLLAR YOLSUZLUĞA TEPKİLİ

İspanya’nın büyük partilerini eriten etkenlerin başında ekonomik kriz ve yolsuzluk geliyor. Halk Partisi’nden bir çok yöneticinin yolsuzluktan yargılanması iktidar partisinin imajına büyük zarar verdi. Halkın köklü partilere karşı duyduğu öfkeyi iyi değerlendiren Podemos ve Ciudadanos, her fırsatta yolsuzluk soruşturmalarını gündeme getiriyor ve yolsuzluğa karşı mücadele sözü veriyor.

Foto: Reuters

KATALONYA SORUNU

Katalonya Özerk Bölgesi’nin İspanya’dan ayrılmak için referandum düzenlemek istemesi, seçim kampanyasının önemli malzemelerinden biri oldu.

PP, PSOE ve Ciudadanos Katalonya’da referanduma izin vermeyeceklerini açıklarken, Podemos partisi halk oylamasına izin vereceğini deklare etti.

CİHAN

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:3420.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more