‘İsrail uluslararası adaleti yanıltmayı hedefliyor’

Hamas İsrail'in, düzenlediği saldıra ilişkin kendi hazırladığı "Gazze raporu"nda rakamlarla oynayarak uluslararası adaleti yanıltmaya çalıştığını belirtti

‘İsrail uluslararası adaleti yanıltmayı hedefliyor’

Hamas hareketinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in BM raporu öncesi yayımladığı Gazze saldırıları hakkındaki raporu eleştirildi. Açıklamada, İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın BM raporu açıklanmadan önce önleyici bir darbe vurmaya çalıştığı, rakamlarla oynayıp uluslararası adaleti yanıltmayı hedeflediği vurgulandı.

“SİVİLLER GÖZ ARDI EDİLİYOR”

İsrail’in raporunda savaşta hayatını kaybedenlerin yüzde 44’ünün Hamas ve Filistinli direniş gruplara bağlı savaşçılar olduğu iddiasıyla verilerle oynandığı kaydedilen açıklamada, “Bu gerçeğe uygun değil. Savaşçıların oranı yüzde 20’yi geçmiyor. Ayrıca gerek sivil gerek asker şehit olan herkesin adı biliniyor. İsrail’in raporunda her genç erkek savaşçı sayılarak aralarındaki siviller göz ardı ediliyor” denildi.

İsrail'den Gazze savunması:

İsrail’den Gazze savunması: “Hukuka uygun”

“İSRAİL VERİLERİNE GÖRE 4 SİVİL ÖLDÜ, BU İDDİALAR YALAN”

Hamas’ın füzeler ve tüneller aracılığıyla İsrailli sivilleri hedef aldığı yönünde raporda yer alan iddiaları reddeden Hamas, “Bu iddialar yalan. 51 gün süren saldırılar sırasında İsrail verilerine göre 4 sivil hayatını kaybetti. Onlar da atılan roketlerin hedefi dikkatli belirleyememesi sonucu hatayla öldü. İsrail’in gelişmiş füzeleri ise Gazze’de yüzlerce insanı öldürdü. Öte yandan tüneller, askeri noktaları hedef almak için kullanıldı. İsrail, tünellerle sivilllerin hedef alındığı iddiasına tek bir delil bile sunmadı” ifadelerini kullandı.

“İSRAİL LİDERLERİ YARGILANMALI”

Raporda geçen ifadelerin uluslararası insan hukukunu hafife aldığı belirtilen açıklamada, “İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun uluslararası hukuka dikkat ettiği yönündeki iddiası, işlediği suçların vahşetini arttırdı” değerlendirmesi yapıldı. Açıklamada, ayrıca, uluslararası toplumdan İsrail’in bu “yalan” raporunu dikkate almaması talep edildi ve İsrailli liderlerin bağımsız hazırlanan uluslararası raporlarda geçtiği şekliyle işledikleri suçlardan yargılanması çağrısı yapıldı.

NETANYAHU: MEŞRU MÜDAFAA HAKKINI KULLANDIK

Öte yandan, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin geçen yıl Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılara ilişkin resmi raporun kendisine sunulduğunu belirterek, “Rapor, kesin surette tüm Gazze savaşı boyunca yürütülen askeri eylemlerimizin uluslararası hukuka uygun olduğunu gösteriyor. Ordumuz, meşru müdafaa hakkını kullanıyordu” dedi.

Hamas’ın “sivilleri kalkan olarak kullanırken, aynı zamanda İsrailli sivillere saldırdığını” iddia eden Netanyahu, “Böylece çifte savaş suçu işlemiş oldular” değerlendirmesinde bulundu.

BM RAPORUNA ELEŞTİRİ

BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan ve bu hafta yayımlanması beklenen BM raporuna da değinen Netanyahu, raporu hazırlayan komiteyi eleştirdi. BM İnsan Hakları Konseyi’nin ” Gazze savaşı” hakkında hazırlamakta olduğu raporun bu hafta açıklanması beklenirken,İsrail kendi hazırladığı bir raporu açıklamıştı.

İsrail'deki tutuklu Filistinli sayısı 7 bine ulaştı

İsrail’deki tutuklu Filistinli sayısı 7 bine ulaştı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...