Sözcü Plus Giriş

Fotoğraflar: Shutterstock

DIŞ HABERLER – İsrail’de bakanlar komitesi, dün yapılan bir oylamayla Arapça dersinin ilkokul 1’den itibaren zorunlu olmasını onayladı. Arapça, İbranice’yle birlikte İsrail’in resmi dilleri arasında yer alıyor.

İsrail sağcı koalisyon milletvekillerinden Oren Hazan, Arapça’nın İSrail’de ilkokuldan itibaren zorunlu olmasını teklif ettiği yasa, bakanlar kurulundan onay aldı. İsrail eğitim bakanı Naftali Bennett de, yasanın destekçileri arasında yer alıyor.

Oren Hazan dün bakanlar tarafından kabul edilen kararın, sürüp giden terör ortamında ‘birlikte yaşama’ ve ‘sükunet’ vurgusu yapacağını söyledi.

Hazan sunduğu yasa teklifi için, hükümetten ve muhalefetten birçok vekille görüşmeler yaptı. Hazan çarşamba günü meclise sunduğu yasa teklifi için, küçük yaştan itibaren Arapça öğrenilmesinin İsrail toplumunun değişik kesimleri arasında köprü oluşturacağını dile getirdi.

Hazan, “Terörün arttığı ve bir arada yaşamanın zorlaştığı bugünlerde, farklı uluslardan vatandaşlar arasındaki tansiyonu düşürmek önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yoluysa halkların birbirinin dilini öğrenerek birbirinin kültürünü ve düşünce yapısını anlamasıdır. İsrail’de 1,5 milyon Arap yaşıyor. Ortadoğu’da Arapça konuşan kişi sayısı yüz milyonlara çıkıyor” dedi.

Hazan, “Tıpkı Arap toplumunun İbranice’yi anladığı gibi İsrail toplumu da Arapça’yı anladıkça daha iyi günler göreceğiz” şeklinde konuştu.

Yayınlanma Tarihi:09:58,