İtalya’dan Öcalan’a fahri vatandaşlık!

İtalya'nın Sicilya adasının başkenti Palermo, Kürt halkı ve teröristbaşı Abdullah Öcalan'a fahri vatandaşlık verdi.

İtalya’dan Öcalan’a fahri vatandaşlık!

Palermo Belediyesi’nde dün yapılan törende Belediye Başkanı Leoluca Orlando, fahri vatandaşlık belgesini teröristbaşı Öcalan’ın avukatı Ebru Günay’a teslim etti. Belediye Başkanı Orlando törende yaptığı konuşmada, “Kürt halkının kendi topraklarına sahip olma hakkını tanıyoruz” ifadesini kullandı.

Fahri vatandaşlık belgesi Öcalan’ın avukatına verildi

Palermo Belediye Başkanı Orlando, “Kürt halkının siyasi özerklik ve öz yönetim mücadelesini temsil eden Abdullah Öcalan’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kendisi, bütün bir halkın hak iddialarını tamamen siyasi kanallara taşıyarak barış sürecinin mimarlığını yaptı” diye devam etti.

Leoluca Orlando, Öcalan’ın tutukluluk koşullarını da eleştirdi. Öcalan’ın “17 yıldır ağır tecrit koşullarında cezaevinde tutulduğunu” söyleyerek, “Bu koşullar, Kürt meselesinin barışçıl yolla çözülmesine engel teşkil ediyor ve sembolik olarak da tüm Kürt halkının içinde yaşadığı tecrit koşullarını temsil ediyor” dedi. Belediye Başkanı ayrıca, “Kürt halkının Türkiye içinde demokratik özerklik ve kültürel farklılıklarının tanınması taleplerinin sürekli olarak engellendiğini” söyledi.

Palermo Belediye Başkanı, ‘Kürt halkının yanındayız’ dedi

Belediye Başkanı, Palermo ve Sicilya halkının, Kürt halkıyla dost olduğunu da ekledi. Palermo Belediye Meclisi üyesi Giusto Catania da, “Lideri Abdullah Öcalan aracılığıyla Kürt halkının tanınması, IŞİD’in yayılmasına ve terörizme karşı savaşan bir halkla, öz yönetim için mücadele eden bir halkla dayanışma eylemidir” diye konuştu.

Abdullah Öcalan, 1999 yılında yakalanmıştı

Sicilya’nın başkentindeki vatandaşlık töreniyle, “Palermo Kürt Halkının Yanında” komitesi tarafından organize edilen ve Sol, Ekoloji, Özgürlük (SEL) ve Komünist Yeniden Yapılanma (PRC) partileri tarafından desteklenen 3 günlük “Kürdistan” etkinlikleri de son bulmuş oldu.

Palermo Belediyesi geçen yıl da Filistinli El Fetih hareketinin liderlerinden, hapisteki Mervan Barguti’ye fahri vatandaşlık vermişti.

BBC