Sözcü Plus Giriş

Kanada’da “sessiz” idam protestosu

Mısır’da uygulanmaya başlanan idam kararları, Kanada’nın Montreal, Toronto, Ottawa ve Calgary kentlerinde düzenlenen sessiz eylemlerle protesto edildi

Güncellenme: 12:26, 24/05/2015
Kanada’da “sessiz” idam protestosu

Mısır'da uygulanmaya başlanan idam kararları Kanada’da sessiz eylemlerle protesto edilerek, hakkında idam kararı verilen ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi’ye destek verildi. Demokrasi İçin Mısırlı Kanadalılar Koalisyonu (ECCD) tarafından organize edilen protestoların ilki Montreal'de düzenlendi.

Montreal'deki Mısır Konsolosluğu önünde toplanan yüzlerce kişi, sessiz eylemleriyle idamları protesto etti. Grubun ikinci organizasyonu Toronto'da gerçekleştirildi. Toronto'nun en meşhur meydanı olan Dundas Square'da toplanan Mısırlı protestocular, giydikleri birbirinden ilginç giysilerle, Kanadalı’ların ilgisini Mısır'daki idamlara çekmeye çalıştı.

ÇOCUKLAR GÜL DAĞITTI

Boyunlarında urgan, üzerilerinde idamlık mahkum elbiseleriyle protestolarını gerçekleştiren grup üyelerine, ellerindeki çiçeklerin üzerine idam kararı verilen Mısırlı mahkumların kimlik bilgilerinin iliştirildiği gülleri dağıtan çocuklar da destek verdi. Grup üyelerinden bazıları da, halktan Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper'a gönderilecek mektup için imza topladı.

Başkent Ottawa’da da federal parlamento binası önünde toplanan protestocular, dağıttıkları broşür ve benzer eylemlerle idamları protesto ettiler.

“MURSİ’NİN YANINDAYIZ”

Protesto eylemine katılan Uluslararası Af Örgütü Temsilcisi Aubrey Harris, işledikleri suç ne olursa olsun idamlara karşı olduklarını yineledi ve ‘'Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin yanındayız'' dedi. Mursi'nin bir suç işlemişse bile, sivil bir mahkemede yargılanması gerektiğini söyleyen Harris, ‘'idamlar derhal durdurulmalıdır'' diye konuştu.

İsrailli Araplardan

İsrailli Araplardan “Mursi’ye destek yürüyüşü”