Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kimsenin giremediği yere o girdi! 31 Mayıs 2015 03:19
1 Alina Rudya Çernobil felaketi yaşandığında henüz bir bebekti.
2 Babası nükleer santralde çalışan Rudya felaketin ardından yaşadıkları kenti terk etmek zorunda kaldı.
3 Şimdi Berlin'de yaşayan Rudya 30 yıl sonra bir gecede terk ettikleri Pripyat şehrine döndü ve bu fotoğraları çekti.
4 Şehir boşaltılmadan önce yaşadıkları daireyi bulan Rudya'ya en büyük sürpriz ise yerde duran annesi ve kendisine ait bu fotoğraf oldu.
5 Ukrayna`nın Pripyat kenti artık ölü bir şehir. Evler, okullar, çocuk bahçeleri, her yer kendi haline terkedilmiş durumda. Pripyat`ta bir zamanlar 50 bin kişi yaşıyordu. Kent halkının tümü bir daha geri dönmemek üzere şehri terketti. Ancak geride bıraktıkları eşyalar duruyor.
6
7
8
9
10
11
12
13 Uzmanlar Çernobil'in bir nebze yaşanabilir hale gelmesi için 900 seneye ihtiyaç olduğunu, radyasyon seviyesinin normale dönmesi için de 20 bin yıl beklenmesi gerektiği konusunda birleşir.
14 Ancak Bionerd23 isimli vlogger (video paylaşımı yapan) yasak bölgeye girdi.
15 Hayatanı tehlikeye atan genç kadının çektiği bu görüntüler büyük ilgi çekti.
16 Radyasyondan korkmayan 'Radyoaktif Kız' lakaplı Bionerd23 Çerbobil'in kontrol odasına girdi, hatta bölgede yetişen bir ağaçtan elma koparıp yedi.
17 Viraneye dönen kentler, kasabalar, köyler adeta korku filmi platosu gibi.
18 Yüzbinlerce insandan arta kalan, neredeyse terk edildiği günden beri olduğu gibi duran hayalet şehir Pripyat ve onun küçük kasabası Çernobil...
19 1970 senesinde Çernobil'deki santrallerde çalışan işçiler için kurulan Pripyat kenti kazanın sonrasında acilen boşaltılır.
20 Evini terk edenler bir parça eşya bile alamazlar yanlarına. Radyasyon o kadar yüksektir ki kazalara müdahale etsin diye üretilen robotlar patlama bölgesine girdiklerinde bozulur, kullanılamaz hale gelirler.
21 İş başa düşer itfaiye erleri, askerler, vatandaşlar yangını söndürmeye uğraşırlar. Mesaileri 1'er dakikadır, 60 saniyeyi bitiren ertesi güne kadar bölgeyi terk eder.
22
23
24
25
26
27
28
29