Sözcü Plus Giriş

Kuveyt’te Şiilere ait bir camiye cuma namazı sırasında intihar saldırısı düzenlendi. 2 bin kişinin namaz kıldığı anda yapılan saldırı sonucu ölenlerin sayısı 24’e yükselirken, çok sayıda yaralı olduğu belirtildi.

Güvenlik güçleri tarafından intihar saldırısı olduğu belirtilen patlama, kentin doğusunda bulunan İmam Sadık Camii’nde meydana geldi. Kuveyt Emiri Şeyh Cabir el-Mübarek el-Sabah, saldırıda yaralananları ziyaret ettikten sonra Reuters’a konuştu. El Sabah, “ulusal birliğe tehdit” olarak değerlendirdiği saldırıya ilişkin şunları söyledi: “Bu saldırı bizim ulusal birliğimizi hedef alıyor. Ama işleri çok zor. Artık çok daha güçlüyüz.”

Kuveyt Milletvekili Halil El Salih, patlama esnasında camide namaz kılındığını söyledi. Salih, saldırganın 30 yaşın altında göründüğünü de sözlerine ekledi. Sünni ve Şiilerin birlikte yaşadığı bu küçük Körfez ülkesinde, ilk kez bir Şii camisine saldırı düzenleniyor.

2006’DAN BERİ İLK TERÖR EYLEMİ

2006’dan bu yana terör eylemine hedef olmayan Kuveyt’teki saldırıyı, Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren Necid Vilayeti örgütü üstlendi. Sosyal medyadan yapılan açıklamada, saldırının “Ebu Süleyman El Muvahed tarafından yapıldığı” belirtildi.

Geçmişte Suudi Arabistan ve Yemen’de düzenlenen benzer saldırıları da IŞİD üstlenmişti.

Tunus'ta turistik otelin önünde silahlı saldırı

Tunus’ta turistik otelin önünde silahlı saldırı

Son güncelleme: 16:55 26.06.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more