Sözcü Plus Giriş

‘Kuzey Kore’de uyuyakalan bakan kurşuna dizildi’

Uyuyakalan bakanın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'a sadakatsizlikle suçlandığına inanılıyor

Güncellenme: 10:56, 13/05/2015
‘Kuzey Kore’de uyuyakalan bakan kurşuna dizildi’

Güney Kore medyasında yer alan haberlere göre, Güney Kore istihbaratı parlamentoya açıklamasında Kuzey Kore Savunma Bakanı Hyon Yong-chol’un ‘idam edildiğini’ söyledi. Yonhap haber ajansının aktardığına göre, Güney Koreli milletvekillerine, Hyon’un 30 Nisan’da uçaksavarlarla kurşuna dizildiği bildirildi.

Kuzey Kore’yle ilgili haberler bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanamıyor. Hyon’un da, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a ‘sadakatsizlik ve saygısızlıkla suçlandığına’ inanılıyor. Güney Kore Ulusal İstihbarat Birimi’nin ifadelerini aktaran Yonhap haber ajansı, Kuzey Kore Savunma Bakanı Hyon’un, Kim Jong-un katıldığı bir törende uyuyakaldığını ifade etti. NK News adlı analiz sitesi, Hyon’un devlet medyasında son olarak, idam edildiği öne sürülen günden bir gün önce görünmüştü.

‘UÇAKSAVARLA KURŞUNA DİZİLDİ’

Hyon, 2012’de çok sayıda yetkilinin görevden alınmasıyla Savunma Bakanlığı koltuğuna geldi. Hakkında çok fazla bilgi bulunmasa da Hyon’un 2010 yılından bu yana general rütbesinde olduğu düşünülüyor. Hyon, eski Kuzey Kore lideri Kim Jong-il’in Aralık 2011’deki cenazesindeki komitede yer alıyordu. Bu, Hyon’un üst düzey siyasi çevrelerden etkin bir pozisyonda olduğunun da işareti olarak görülüyor.

 

HER HAFTA BİR İDAM

Kuzey Kore istihbarat biriminin açıklamasını aktaran BBC Kore muhabiri Steve Evans, Hyon’un yüzlerce yetkilinin gözleri önünde uçaksavar silahlarıyla kurşuna dizildiğini söyledi. Evans, “İstihbarat haberlerine genellikle şüpheyle yaklaşılır fakat bu durumda, Güney Kore haber ajansının iddialarının teyit edilmesi kolay olacak. Eğer iddialar doğru değilse savunma bakanı yine kamuoyunun önüne çıkar” dedi. Güney Kore medyası, daha önceki haberlerinde de Kuzey Kore’de hemen hemen her hafta bir yetkilinin idam edildiğini duyuruyordu.

HALASINI ZEHİRLETTİ

Bir başka iddia da Kuzey Kore liderinin halasını zehirlettiği yönünde. Kuzey Kore'den kaçan eski bir yetkili CNN'e yaptığı açıklamada geçen yıl 5 ile 6 Mayıs tarihlerinde Kuzey Kore liderinin halasının öldürülmesi emrini verdiğini öne sürdü ve “Sadece muhafız birimi olan 974 Timi bunu biliyordu; şimdi üst düzey yetkililer de zehirlendiğini biliyor” dedi.


Kim Jong-un babası Kim Jong-il döneminde üst yönetime yükselmeyi başaran ve general rütbesi verilen 68 yaşındaki kadının geçen yıl eşinin öldürülmesiyle ilgili bir tartışma sonrasında geçirdiği inme sonrasında öldüğü iddia edilmişti. Halanın intihar ettiğine dair söylentiler de çıkmıştı.

Kim Jong-Un 15 kişiyi idam ettirdi iddiası

Kim Jong-Un 15 kişiyi idam ettirdi iddiası

Yayınlanma Tarihi:10:26,