Kuzey Müslümanları ikiye bölündü

Kuzey kutbunda 22 saate kadar çıkan gündüz süresi, bölgede yaşayan Müslümanlar arasında oruç süreleri konusunda yeni bir tartışma başlattı

Kuzey Müslümanları ikiye bölündü

Cemaatinin büyük bir bölümünü Arapların oluşturduğu İslam Kültür Merkezi’nin imsakiyesini benimseyenler ise 22 saat oruç tutuyor.

Avrupa’nın kutuplara en yakın başkenti Reykjavik’te Müslümanlara hizmet veren camiler arasındaki iftar ve sahur saatlerindeki görüş ayrılığı imsakiyelere yansıdı. Bazı Müslümanlar 18, bazıları da 22 saat oruç tutuyor.

İzlanda’nın başkenti Rejkjavik’te Türk toplumunun da gittiği El-Nur Camisi’nin imsakiyesine uyan müslümanlar 18 saat oruç tutarken,  cemaatinin büyük bir bölümünü Arapların oluşturduğu İslam Kültür Merkezi’nin imsakiyesini benimseyenler ise 22 saat oruç tutuyor. Anadolu Ajansı muhabirinin sorularını yanıtlayan El-Nur Camisi imamlarından İsmail Malik, üç yıldır ramazan aylarını Reykjavik’te imamlık yaparak geçirdiğini ve bu anlaşmazlığı ilk duyduğunda kendisinin de büyük şaşkınlık yaşadığını söyledi. İzlanda’da 22 saat gün ışığı olduğuna dikkati çeken Malik, “Bu camide biz Avrupa Konseyi’nin fetvasına uyarak 45. kuzey enlemini baz alıyoruz. Bunun dışında Ezher fetvası da var. Bu fetva da oruç süresinin kısaltılabileceği ve 22 saat tutma zorunluluğunun olmadığını bildiriyor. Çünkü 22 saat oruç tutmak pratikte uygulanamayacak bir şey” diye konuştu.

Güneş henüz batmadan yerel saatle 21.00’de oruçlarını açtıklarını belirten Malik, “Belki de kutup dışında güneş henüz batmamışken orucumuzu açan dünyadaki tek camiyiz. Namaz kıldığımızda ve teravihte hala güneş batmamış oluyor” dedi.

Ülkelere göre oruç süreleri

“İBADETİNİ YERİNE GETİRMEK İSTEYEN SAMİMİ MÜSLÜMANLARIN ÇABASI”

Londra Din Hizmetleri Müşaviri Mahmut Özdemir, iftar ve sahur vakitlerinin belirlenmesiyle ilgili tartışmalara ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, yeryüzünde bazı bölgelerde vakit belirtilerinin tam olarak oluşmadığını, astronomik ve atmosferik belirtilerin gerçekleşmediği durumlarda takdir yapılarak ibadet edilebileceğini belirtti.

İslam alimlerinin bugüne kadar çok sayıda görüş ve öneri ortaya koyduğunu ifade eden Özdemir, şunları kaydetti:

“45. enlem ötesinde, 45. enlemdeki akşam ile yatsı arasındaki süre ve imsak ile güneşin doğuşu arasındaki süre oransal olarak uygulanabilir. 45. enlem ötesinde 45. enlemin namaz vakitleri uygulanabilir. Bu öneri ve uygulamalardan her biri, belli gerekçelere dayalı tercihlerdir. Samimi olarak ibadetini yerine getirmek isteyen Müslümanların, içinde bulundukları şartlarda, oluşan boşluğu doldurmak ihtiyacıyla ortaya koydukları çabalar ve yaklaşımlardır.”

İzlanda, dünyada en az Müslüman nüfusun bulunduğu ülkelerden biri olma özelliğini taşıyor. 2013 istatistiklerine göre, ülkede 770 Müslüman yaşıyor. Bu sayı, 323 bin nüfuslu İzlanda’nın yüzde 0,24’ünü oluşturuyor.

O ülkede 22 saat oruç tutulacak

O ülkede 22 saat oruç tutulacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...