Mars yolculuğunda Türk yok

Mars’a yerleşmek için başvuran yaklaşık 200 bini aşkın aday arasından yapılan elemede 100 kişi belirlendi. “Mars One”’a başvuran 11 Türk listeye giremedi

Mars yolculuğunda Türk yok

Mars One” projesinin 2025 yılından itibaren Mars'a kurmayı planladığı koloniye katılmak için başvuran 202 bin 586 kişi arasında değerlendirmeye alınan 660 aday içinden 100 kişi üçüncü tura seçildi. Hürriyet’ten Razi Canikligil’in haberine göre, sıkı testler ve eğitimden geçirilecek olan bu adaylar arasından tekrar dünyaya dönmemek üzere 24 kişi belirlenecek. Bu kişiler 4'erli ekipler halinde yedi aylık yolculukla Mars'a gidecek.

2024’te Dünya'ya veda edip tekrar geri dönmemek üzere Mars'a yerleşmek için üçüncü tura kalan 50 kadın ve 50 erkekten 39'u Amerika, 31'i Avrupa, 16'sı Asya, 7'si Afrika ve 7'si de Avustralya kıtasından belirlendi.

Mars'a yerleşmek için başvurduğu belirtilen 11 Türk adayın hepsi elenirken, son turda seçilecek 24 adayın yedeği olarak bu yıl içinde yeni bir başvuru dosyası daha açılacağı duyuruldu.

Hollandalı girişimci Bas Lansdorp önderliğindeki Mars One projesi kapsamında seçilen astronot adayları, Dr. Norbert Kraft ile internet üzerinden yaptıkları mülakatın ardından belirledi.

Mars'ta gölge adam tartışmasıMars'ta gölge adam tartışması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...