Sözcü Plus Giriş

Foto: Reuters

“Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Yurtsever Avrupalılar” hareketi Pegida, Almanya’nın Dresden şehrinde dün bir gösteri düzenledi. Yaklaşık 9 bin kişinin katıldığı gösteride, göstericilerden birinin taşıdığı idam sehpası dikkat çekti. İdam sehpasına asılı dövizlerde, iplerin Başbakan Angela Merkel ve yardımcısı Sigmar Gabriel için ayrıldığı belirtildi.

Foto: Reuters

Polis sözcüsü, olayın cezai soruşturmaya tabi olup olmayacağına savcılığın bugün karar vereceğini açıkladı. Yaklaşık 250 kişiyi bulan bir grup da Pegida karşıtı gösteri düzenledi. Polis her iki grup arasında güvenlik kordonu oluşturdu. Pegida karşıtları ıslık ve düdük çalarak Pegida sözcülerinin konuşmalarını bastırmaya çalıştı.

Foto: Reuters

Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre, Pegida kurucusu Lutz Bachmann, hareketin birinci kuruluş yıldönümünde yapılacak gösteriye Avrupa’nın birçok ülkesinden misafir konuşmacıların katılacağını açıkladı. Bachmann, federal hükümetin sığınmacı politikasını “Avrupa halklarına karşı başlatılmış bir savaş” olarak tanımladı. Pegida sözcülerinden Tatjana Festerling ise Saksonya eyaletinin Almanya’dan ayrılmasını istedi.

Sığınmacı akınıyla yüz yüze bulunan Almanya’da Pegida taraftarlarının sayısı hızla artıyor. Leipzig ve Chemnitz kentlerinde de dün akşam gösteriler düzenlendi. Her iki kentteki gösterilere katılımın 400’ü bulduğu açıklandı.

Almanya Başbakanı Merkel hakkında 'insan kaçakçılığından' suç duyurusu

Almanya Başbakanı Merkel hakkında ‘insan kaçakçılığından’ suç duyurusu