Sözcü Plus Giriş

Mısır’da duasında yönetimi eleştiren imamın görevine son

Mısır'da cami imamlığı yapan Muhammed Cibril'in, Kadir Gecesi'ndeki duasında yönetim için 15 dakika boyunca beddua etmesi sonucu işine son verildi

Güncellenme: 09:56, 15/07/2015
Mısır’da duasında yönetimi eleştiren imamın görevine son

Abdülfettah el-Sisi başkanlığındaki Mısır’da, hükümet karşıtı sesler susturulmaya devam ediyor. Mısır Vakıflar Bakanlığı’nın cami imamı Muhammed Cibril, Kadir Gecesi’ndeki duasında zalim yöneticiler ve onların destekçilerine beddua etmesinden dolayı imamlık görevinden men edildi.

CAMİYE GİRMESİ DE YASAKLANDI

Vakıflar Bakanı Ofisi Teknik Takip Genel Müdürü Muhlis el-Hatib, Vakıflar Bakanı Muhammed Muhtar Cuma’nın dün bir karar çıkararak, Cibril’in imamlık yaptığı Amr bin el-As camisine girmesini yasakladığını belirtti. Hatib, hiçbir yorum yapmayan ve karara uyan Cibril’in camiye bir daha imamlık yapmak için giremeyeceğini kaydetti.

‘CEMAAT ÜZERİNDE DUYGU SÖMÜRÜSÜNDE BULUNDU’

Cibril’in cami cemaati üzerinde duygu sömürüsünde bulunduğunu ileri süren Hatib, zalim yöneticiler ve onların destekçilerine beddua etmesinden dolayı Vakıflar Bakanlığı’nın Cibril hakkında soruşturma başlattığını ifade etti.

CEMAAT HEP BİR AĞIZDAN ‘AMİN’ DEDİ

Cibril, Kadir Gecesi’ndeki duasında, zalim yöneticiler ve onların destekçileri, bozuk basın mensupları ve siyasetçilere en az 15 dakika beddua etmiş, cami cemaati de hep birlikte gür sesle “amin” demişti.

Cibril, zalim yönetici ve onların destekçileri, bozuk siyasetçi ve basın mensuplarına şöyle bedduada bulunmuştu:

“Allahım, bizim kanımızı akıtanları ve çocuklarımızı yetim bırakanları sana havale ediyoruz. Allahım, Firavun’un sihirbazları bozuk basın mensuplarını sana havale ediyoruz. Allahım, bozuk siyasetçileri sana havale ediyoruz. Allahım, bize zulmedenleri sana havale ediyoruz. Allahım, evlerin mahremiyetini çiğneyenleri sana havale ediyoruz. Allahım, taşkınlık ve zorbalık yapanları sana havale ediyoruz. Allahım, sultan alimlerini sana havale ediyoruz. Allahım, basının bozulmasından, hakimlerin ve yöneticilerin cahilliğinden ve alimlerin dalalete düşmesinden sana sığınıyoruz. Allahım, sen zalimlerin hapishanelerindeki tutukluların kederlerini gider ve onları hapisten kurtar. Allahım, onları suçsuz yere hapse atanlardan intikam al. Allahım, Mısır halkını birbirinden ayıran, hakkı batıl ile değiştiren bozuk siyasileri helak eyle”

BU İLK DEĞİL

Kahire’deki tarihi Amr bin el-As Camisi’nin 15 yıldır imamlığını yapan Muhammed Cibril, geçen yıl da yine imamlıktan men edilmişti.

AA

“Mursi idamdan kurtulmak için Türk vatandaşı olabilir”

Yayınlanma Tarihi:09:52,