Sözcü Plus Giriş

NASA, yeni dünya Kepler-452b’yi keşfetti

NASA dün akşam yaptığı açıklamada, Kepler Uzay Teleskobu'nun Kepler-452b adı verilen 'dünyaya en çok benzeyen gezegen keşfettiğini' duyurdu.

13:19 -
NASA, yeni dünya Kepler-452b’yi keşfetti

sozcu.com.tr/DIŞ HABERLER

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), merakla beklenen açıklamayı yaptı ve evrendeki dünyaya en benzer gezegeni keşfettiğini duyurdu.

NASA’nın dün akşam saat 19:00’da yaptığı basın açıklamasında, Kepler Uzay Teleskobu ile yapılan yeni gezegenin keşfini duyurdu. Bu da, dünya dışında yaşanabilecek ‘yepyeni bir dünya’ demek.

NASA, Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesindeki gezegenin, hem yaşama elverişli koşullardaki bölge içinde keşfedildiği, hem de Dünya boyutunda olduğu için bu bakımından bir ilk olma özelliği taşıdığını açıkladı.

Keşfedilen gezegenin, Dünya’ya bin 400 ışık yılı uzaklıkta olduğu belirtildi.

YAŞAMA ELVERİŞLİ EN KÜÇÜK GEZEGEN

Söz konusu gezegene Kepler-452b ismi verildi. Kepler-452b aynı zamanda, yaşama elverişli koşullardaki bölge içinde tespit edilen en küçük gezegen.

‘GÜNEŞ’İN 1,5 MİLYAR YIL DAHA YAŞLISI’

Kepler-452b’nin yörüngesinde gezindiği yıldız, “Güneş’in kuzeni” olarak tanımlandı. NASA, “Ancak 1,5 milyar yıl daha yaşlısı” diye ekledi.

‘YAŞANILABİLİR GEZEGEN’

Uzaydaki ‘yaşanılabilir gezegen’ araştırmasına 2009 yılında başlayan Kepler Uzay Teleskobu, Goldilocks bölgesi olarak bilinen alanda detaylı saha çalışmaları gerçekleştiriyor.

Araştırma yapılan Goldilocks bölgesinde yer alan gezegenler, yörüngesinde oldukları yıldıza, sıvı haldeki suyu üzerinde barındırabilecekleri ‘güvenli uzaklıkta’ bulunuyor.

Kepler tarafından şimdiye kadar yapılan keşiflerde, bölgede yer alan birçok gezegenin, Güneş Sistemi’ndeki Jüpiter’e benzer dev gaz kütlelerinden oluştuğu açıklanmıştı. Goldilocks bölgesinde yer alan 8 gezegenin, dünyanın büyüklüğünden 2 kat daha küçük olduğu biliniyor. NASA’nın bugün yapacağı açıklamada, Goldilocks bölgesinde yer alan ‘dünyaya en benzer’ gezegenin keşfinin duyurusu yapacağı tahmin ediliyor.

Güneş Sistemi’nin dışında yer alan gezegenler ve yeni galaksiler, bilim dünyasının bugüne kadarki en merak edilen konusunu oluşturuyor. Bilim-Kurgu filmlerine konu olan ve henüz keşfedilmeyen her gelişme ise insanlığı heyecanlandırıyor.

İnternet üzerinden yapılacak telekonferansa, NASA Washington Bilim Başkanlığı yöneticilerinden John Grunsfeld; NASA’nın Moffett sahası Ames Araştırma Merkezi’nde Kepler veri analisti olarak görev yapan Jon Jenkins;  Mountain View’da yer alan SETI Enstitüsü araştırmacılarından Jeff Coughlin ve Cambridge Üniversitesi’nde astrofizik profesörü olarak görev alan Didier Queloz katılacak.

11 ADET YAŞANILABİLİR GEZEGEN KEŞFEDİLDİ

Bugün yapılan yeni açıklama, Kepler Uzay Teleskobu’nun ilk keşfi değil. Kepler, şimdiye kadar 11 adet yaşanılabilir gezegen keşfetti.

‘BİLİM KURGU FİLMLERİ GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR’

NASA’nın internet sitesi üzerinden yapacağı açıklamayı şu satılarla duyurmuştu:

“NASA, bu akşam saat 19.00'da Kepler Uzay Teleskobu’nun yeni keşifleri hakkında internet üzerinden açıklama yapacak. Güneş sistemimizin dışındaki ilk keşif 1995 yılında yapılmıştı. 21 yıl önce yeni gezegenler keşfedip orada hayat kurmak, sadece bilim kurgu filmlerinden ibaretti. Şimdi ise gerçeğe dönüşüyor. İnsanlık, yıllar önce hayal kurduğu şeyleri gerçekleştirme yolunda.”

GOLDILOCKS BÖLGESİ YA DA ‘YAŞANABİLİR SINIR’

Astrobiyolojide “Goldilocks bölgesi” ya da “yaşanabilir sınır” olarak bilinen bölge, yüzeyinde sıvı su tutabilmek adına yeterli atmosferik basınca sahip  yıldız etrafındaki gezegenleri teorik olarak ifade ediyor.

Bölgenin önemi, sıvı suyun yaşamın bilinen tüm formları için gerekli olmasından ve yeryüzündeki hayat için elverişli koşulların bu bölgede bulunabilir olmasından ileri geliyor.

Yıldızlararası yaşam bölgesi, yıldızın etrafındaki uzayı çevreleyen hayali bir küre olarak düşünülebilir. Bu kürenin içinde bulunan bir gezegenin yüzey sıcaklığı, üzerindeki suyun sıvı halde kalmasına izin verebilir. Bu ihtimal ise NASA’nın açıkladığı ‘yeni dünya’ için mümkün olabilir.

SAMANYOLU’NDAKİ YILDIZLARIN YÜZDE 17’SİNDE EN AZ 1 DÜNYA

NASA’nın evrendeki benzer ‘dünya’ları keşfetmek üzere 2009 yılında uzaya fırlattığı Kepler Uzay Teleskobu’nun elde ettiği veriler, Samanyolu Galaksisi’nde yer alan yıldızların yüzde 17’sinde ‘dünya’ benzeri bir gezegen olabileceğini ortaya koymuştu.

 

Plüton'dan ilk yakın çekim fotoğraf yayınlandı

Plüton’dan ilk yakın çekim fotoğraf yayınlandı

Plüton'dan ilk kare

Plüton’dan ilk kare

Uzayda hayat araştırılacak

Uzayda hayat araştırılacak

Son güncelleme: 12:03 24.07.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more