Sözcü Plus Giriş

Nepal’de enkazdan çıkarılan cesetler yakılıyor

"Morglarda cesetleri koyacak yer kalmadı. Gelen son emirler enkaz altından çıkarılan cesetleri yakmamız yönünde"

Güncellenme: 14:27, 01/05/2015
Nepal’de enkazdan çıkarılan cesetler yakılıyor

Nepal depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 200’ü aştı. Artçı depremler, kötü hava şartları ve heyelan yüzünden kapanan yollar nedeniyle arama-kurtarma çalışmaları güçlükle devam ediyor.

 

“MORGLARDA YER KALMADI”

Altı gün önce meydana gelen 7.8 şiddetindeki deprem, 28 milyon nüfuslu Nepal’in başkenti Katmandu’da da büyük bir yıkıma yol açmış durumda. Bölgede arama-kurtarma çalışmalarına destek veren Hindistan ordusundan Raman Lal, Reuters haber ajansına “Morglarda cesetleri koyacak yer kalmadı. Gelen son emirler enkaz altından çıkarılan cesetleri yakmamız yönünde” dedi.

 

600 BİN EV YOK OLDU

Özellikle ülkenin dağlık bölgelerine yardım ekipleri yeni yeni ulaşmaya başlamış durumda. Deprem nedeniyle meydana gelen heyelanlar köy ve kasaba yollarını kapatmış ve ulaşımı oldukça zor hale getirmişti. Birleşmiş Milletler, depremde 600 bin evin yıkıldığını ya da içinde oturulamaz hale geldiğini bildiriyor.

 

“2 MİLYAR DOLARLIK KAYNAĞA İHTİYAÇ VAR”

Depremin Orta Asya’nın en fakir ülkelerinden birisi olan Nepal’e finansal maliyeti de büyük oldu. Maliye Bakanı Şaran Mahat, depremde yıkılan evlerin, hastanelerin, hükümet binalarının yeniden inşası için 2 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olacağını söyledi.

Mahat, “Bu sadece ilk tahminimiz. Zaman içerisinde hasarın maliyeti daha da yüksek hale gelebilir” dedi. Birleşmiş Milletler depremden 8 milyon kişinin etkilendiğini belirtiyor.

Nepal'de 4 gün sonra gelen mucize

Nepal’de 4 gün sonra gelen mucize

Yayınlanma Tarihi:14:23,