Sözcü Plus Giriş

Netanyahu koalisyonu kurdu

Netanyahu, hükümeti kurması için tanınan sürenin bitimine birkaç saat kala koalisyonu oluşturmak için yeterli sandalyeye ulaştı

Güncellenme: 11:59, 07/05/2015
Netanyahu koalisyonu kurdu

İsrail Başbakanı ve Likud partisi lideri Binyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e hükümeti kurmak için gerekli olan 61 sandalyeye ulaştığını resmen bildirdi. İsrail radyosu, Netanyahu’nun, daha önce anlaştığını açıkladığı 3 partinin ardından Yahudi Evi Partisi ile de anlaşmaya vardığını ve kendisine verilen sürenin dolmasına yaklaşık 2 saat kala hükümeti kurma çalışmalarını sonlandırdığını duyurdu.

Böylece Netanyahu, Cumhurbaşkanı Rivlin tarafından koalisyonu kurmakla görevlendirilmesinin ardından yeni hükümeti oluşturmak için diğer partilerle yürüttüğü pazarlıkları 42’nci gününde sonlandırmış oldu.

İsrail Dışişleri Bakanı Liberman istifa etti

İsrail Dışişleri Bakanı Liberman istifa etti

BEŞ PARTİLİ KOALİSYON

Buna göre, yeni hükümette yer alan partiler şunlar: Netanyahu liderliğindeki Likud ve Ekonomi Bakanı Naftali Benett liderliğindeki Yahudi Evi partisi, merkez sağ eğilimli Kulanu (Hepimiz) partisi ve dindar partiler olarak bilinen Birleşik Tora Yahudiliği ve Şas. Öte yandan, İsrail’de hükümeti kurmak için gerekli olan milletvekili desteğinin 61 olması, yeni koalisyonun geleceği hakkında soru işaretlerini beraberinde getirdi. Netanyahu hükümetinin gerekli çoğunluğu tam sınırda yakalaması, yeni koalisyonun siyasi çalkantılara açık olacağı değerlendirmelerine sebep oldu.

İSRAİL SEÇİMLERİ

Mart'ta yapılan seçimlerde 120 sandalyeli parlamentoda, Likud 30, Siyonist Birlik 24 sandalye kazanmıştı. İsrail medyası, seçim sonucunu aday olmaması için gösteriler düzenlenen Netanyahu’nun “sürpriz zaferi”olarak yorumlanmıştı.. 2013’teki seçimde Likud’un 31 sandalyesi vardı.

Netanyahu'nun süresi doluyor

Netanyahu’nun süresi doluyor