Sözcü Plus Giriş

New York Times: Türkiye üzerinde kara bulutlar

New York Times gazetesi, Türkiye'deki seçimler ve Cumhhurbaşkanı Erdoğan'ın 'hoyrat tavrı' üzerine bir makale yayınladı

Güncellenme: 14:55, 24/05/2015
New York Times: Türkiye üzerinde kara bulutlar

Türkiye'de yaklaşan seçimlere değinen New York Times gazetesi, önceki seçim kampanyalarının da zorlu geçmesine rağmen, şimdikinin “daha hırçın, karanlık ve korku dolu bir havada” geçtiği uyarısında bulunuyor.

“DEMOKRASİ DAHA DA ZAYIFLAYACAK”

AKP iktidarının 7 Haziran seçimlerini de garantilemek amacıyla yeni engellemelere başladığı yolunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karşıtlarının kaygılarına dikkati çeken gazetede, “siyasi sürecin bu denli hoyratça yönlendirilmesi ülkenin yıpratılmış demokrasisini daha da zayıflatacak, seçimi kim kazanırsa kazansın ortaya çıkacak zaferi lekeleyecektir” deniyor.

“NATO ERDOĞAN’I UYARMALI”

Amerika’nın Sesi sitesinin aktardığı habere göre, “Türkiye Üzerinde Kara Bulutlar” manşetiyle çıkan New York Times başmakalesi, Erdoğan'ın doğruyu söyleyenlere karşı gittikçe daha düşman kesildiğinin altını çiziyor, “Amerika ve Türkiye'nin NATO müttefikleri, kendisini (Erdoğan'ı) içinde bulunduğu bu yıkıcı yoldan dönmeye çağırmalıdır” ifadesini kullanıyor.

ABD Kongresi'nden Türkiye tasarısı

ABD Kongresi'nden Türkiye tasarısı

“SEÇİMLERİ KAZANABİLMEK İÇİN DEVLET KURUMLARINI KULLANIYOR”

İşçi sendikalarının seçim güvenliği konusundaki kaygılarına da değinen makalede, “AKP hükümetinin seçimleri kazanabilmek için, devlet kurumlarını seferber ederek, seçim kampanyalarında muhalefeti ‘düşman' yerine koyduğu” yönünde bu sendikaların açıklamalarına yer veriyor. Erdoğan'ın seçimlerde Meclis'in beşte üç çoğunluğunu kazanarak, cumhurbaşkanının yetkilerini arttıracak şekilde anayasayı değiştirmeyi hedeflediğini hatırlatan New York Times, Konda araştırma şirketinin anketinde AKP'ye desteğin azaldığının ortaya çıktığına dikkati çekiyor.

“GAZETELERİN KAPATILMASI TALEBİ DEMOKRASİYE TOKATTIR”

New York Times'ın altını çizdiği bir diğer konuysa, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin'e yönelik tutuklama ve Fethullah Gülen'le bağlantılı gazetelerin kapatılması talepleriyle ilgili. Hürriyet gazetesinin Mısır'ın devrik cumhurbaşkanı Muhammet Mursi'yle ilgili olarak attığı, ‘Yüzde 52 oy aldı, idam kararı verildi’ manşetini değerlendiren başmakale, bu manşetin 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 52'yle kazanan Erdoğan'la bağdaştırılmasını şu sözlerle değerlendiriyor: “Bu yalnızca çarpıtılmış ve saçma bir suçlama değil, aynı zamanda Türkiye'nin hala bir demokrasi ülkesi olduğu iddialarına bir tokattır.”

Der Spiegel'den şok Erdoğan iddiaları!

Der Spiegel’den şok Erdoğan iddiaları!

Yayınlanma Tarihi:14:42,