Sözcü Plus Giriş

Nükleer müzakerelere 12 Mayıs’ta devam edilecek

İran ile BM'nin 5 daimi üyesi arasında nihai anlaşma metni üzerinde New York’ta yürütülen görüşmelere, 12 Mayıs'ta Viyana’da devam edilecek

Güncellenme: 13:51, 05/05/2015
Nükleer müzakerelere 12 Mayıs’ta devam edilecek

İran ile BM’nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya’nın oluşturduğu  5+1 grubu arasında nihai anlaşma metni üzerinde New York'ta yürütülen görüşmelere, 12 Mayıs’ta Avusturya’nın başkenti Viyana'da devam edilecek.

İran resmi ajansı IRNA’da yer alan habere göre, İran Dışişleri Bakan Yardımcıları Abbas Arakcı ve Mecid Tahtevanci ile Avrupa Dış Eylem Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Helga Schmidt tarafından geçen perşembeden bu yana New York'ta sürdürülen nihai anlaşma metni üzerindeki görüşmeler bugün sona erecek. Görüşmelere teknik ve hukuk uzmanları düzeyinde ise 7 Mayıs’a kadar devam edilecek. Haberde, nihai anlaşma metni üzerindeki müzakerelere 12 Mayıs Salı günü Viyana'da bakan yardımcıları düzeyinde devam edileceği belirtildi.

İran müzakere heyeti New York'a gitti

İran müzakere heyeti New York'a gitti

“YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASI GEREKİR”

Öte yandan Arakcı, İran devlet televizyona yaptığı açıklamada, nihai anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yaptırımların kaldırılması gerektiğini yineledi.

Anlaşma metni tamamlandığında, yürürlüğe gireceği tarihin belirleneceğini de kaydeden Arakcı, “O tarihten itibaren İran'a uygulanan tüm ekonomik ve mali yaptırımların kaldırılması gerekiyor. New York'ta devam eden müzakereler bu esas çerçevesinde yürütülüyor. Genel çerçevede anlaşma sağlandı, ayrıntıların yazımı üzerinde çalışıyoruz” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Twitter hesabından “anlaşma metninin yazımına devam ettiklerini, ancak hala çok sayıda parantezin olduğu” notunu paylaşmıştı. İran ile BM'nin 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan oluşan 5+1 grubuyla yürütülen müzakerelerde, 2 Nisan'da uzlaşmaya varılmıştı.

Taraflar, 30 Haziran'a kadar nihai anlaşma metnini imzalamayı hedefliyor.

“Bu sahte krizi sonlandırmaya kararlıyız”