Obama ‘zenci’ kelimesini kullandı

ABD Başkanı Obama'nın mesajında siyahilere hakaret olarak görülen "zenci" kelimesini kullanması dikkati çekti

Obama ‘zenci’ kelimesini kullandı

ABD Başkanı Barack Obama, podcast yayını yapan WTF'den Mark Maron'a verdiği mülakatta, Güney Carolina'nın Charleston kentindeki Afrika kökenlilerin gittiği kiliseye silahlı beyaz saldırgan tarafından düzenlenen saldırıya ilişkin konuştu.

“BİR KELİME ÖLÇÜT OLAMAZ”

ABD'nin ırkçılığı ortadan kaldırmak için ilerleme kaydettiğini ancak yapılması gereken daha birçok şeyin olduğunu belirten Obama, bu noktanın altını çizerken ülkede tabu olarak görülen “zenci” kelimesini kullandı. Obama, “Irkçılıktan hala kurtulmuş değiliz. Toplum içinde ‘zenci' kelimesini kullanmayarak nezaketli olmakla ilgili bir şey değil bu. Bu, (ülkede) hala ırkçılığın var olup olmadığına dair bir ölçüt de olamaz. Toplumlar 200 ila 300 yıl önce olan herşeyi bir gecede silip atamazlar” ifadesini kullandı.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan LGBT'lere büyük destek!

ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan LGBT’lere büyük destek!

“AYRIMCILIĞIN İZLERİ SÜRÜYOR”

Gençlere, 1950, 1960 ve 1970'li yıllara göre ırkçılık konusunda ABD'de birçok şeyin değiştiğini söylediğini vurgulayan Obama, ancak köleliğin ve ayrımcılığın izlerinin hala etkisini sürdürdüğünü söyleyerek, “Köleliğin izleri, Jim Crow (1960’lı yıllara kadar süren siyahilere karşı ayrımcı yasalar), hayatlarımızdan geçen hemen her kurumdaki ayrımcılıklar, bunlar uzun bir gölge düşürüyor ve (nesillerden nesillere) aktarılan DNA’mızın hala bir parçası” dedi.

KONGRE’YE SERZENİŞ

Obama mülakatta ayrıca, Aralık 2012'de Connecticut eyaletindeki Sandy Hook ilkokuluna 20 yaşındaki silahlı kişinin saldırarak çoğunu öğrencilerin oluşturduğu 26 kişiyi öldürmesinin ardından silah kontrolü konusunda Kongre'nin herhangi bir adım atmamasından “bıkkınlık duyduğunu” ifade ederek, çoklu ölümleri en aza indirmek için silahların kontrolünün sağlanması gerektiğine işaret etti.

ABD basını: Siyahsa terörist beyazsa deli

ABD basını: Siyahsa terörist beyazsa deli

“BAŞKAN BU KELİMEYİ KULLANMAKTAN PİŞMANLIK DUYMUYOR”

Bu arada, Obama’nın “zenci” kelimesini kullanmasına bazı kesimler tepki gösterirken, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Başkan Obama'nın mülakatında “zenci” kelimesini kullanmaktan pişmanlık duymadığını söyledi. Mülakatın medyada geniş yankı bulmasının ardında günlük basın brifinginde gazetecilerin bu konudaki ısrarlı sorularını yanıtlayan Earnest, Obama'nın mülakatta bu kelimeyi kullanacağına dair önceden herhangi bir karar bulunmadığını dile getirdi.

“(Obama) bu kelimeyi kullandığından dolayı pişmanlık duymuyor” diyen Earnest, Obama’nın ırkçılık konusunda kat edilen mesafeye dikkati çekmek istediğini vurguladı. Earnest, ABD Başkanı'nın böyle bir ifadeyi kullanmasının tartışmaya yol açmasının kendilerinde sürprize neden olmadığını ifade etti.

Obama'nın doğaçlama konuştuğunu anlatan Earnest, Obama'nın “Babamdan Rüyalar” adlı kitabında da “zenci” kelimesini daha önce kullandığını hatırlattı.

Beyaz Saray'da iftar yemeği

Beyaz Saray'da iftar yemeği

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...