Sözcü Plus Giriş

Foto: Reuters

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Obama’nın 14-22 Kasım’da Türkiye, Filipinler ve Malezya’yı kapsayan ziyaretler gerçekleştireceği bildirilirken, “Başkan Obama, Türkiye’de güçlü, sürdürülebilir ve dengeli küresel ekonomik büyümeyi sağlayacak uluslararası çabaları teşvik edeceği G20 Liderler Zirvesi’ne katılacak” ifadesi kullanıldı.

“TÜRKİYE’DEKİ SEÇİMLERİN ADİL OLMASI İÇİN DESTEK VERİLMELİ”

Öte yandan, ABD Kongre üyeleri ABD Başkanı Barack Obama'yı 1 Kasım'da yapılacak genel seçimler öncesinde uyardı. Seçimlerin bağımsız şekilde yapılabilmesi için Obama'nın Türk hükümetini teşvik etmesini isteyen Amerikalı vekiller, Türkiye'de son zamanlarda yaşanan anti-demokratik gelişmelerden duydukları kaygıyıları da dile getirdi. Obama'ya ithafen yazılan mektupta, Türkiye'de son zamanlarda yaşanan basın özgürlüğü konusundaki ihlallere dikkat çekildi. Milletvekilleri, Türkiye'de 1 Kasım tarihinde yapılacak olan genel seçimlerin ‘özgür ve adil' olamayacağı konusundaki endişelerini paylaştı. Milletvekilleri, “ABD olarak Türkiye'de bağımsız, açık, şeffaf ve adil bir seçim yapılmasına destek verilmesi gerektiği” dile getirildi.

Foto: Reuters

ÖZGÜR BASINA BASKILAR ARTTI

Mektupta seçimler öncesinde özgür basına yönelik baskıların arttığına dikkat çekilirken, “Adil bir seçim ancak hükümetlerin ifade hürriyeti, hukukun üstünlüğü ilkesi ile toplumun rahatça tartışılabildiği ortamları temini ile mümkündür.'' denildi.

OYLARA SAHİP ÇIKILMALI

Bu yıl Türkiye'de ikinci defa Parlamento seçimlerine gidileceğini hatırlatan milletvekilleri, ilk seçimde (7 Haziran) hükümetin kurulması için yeterli çoğunluğu hiçbir partinin elde edilemediği vurguladı. “7 Haziran seçimlerinde sandıkların kapanmasına yakın oluşan küçük değişiklikler, sonucu ciddi şekilde değiştirdi'' denilerek, halkın oylarına sahip çıkmasına atıf yapıldı.

“Bağımsız bir seçimin yapılması bölgede demokrasinin gelişimine katkı sağlarken radikal grupların varoluş nedenlerini de tehdit eder'' ifadelerinin yer verildiği mektupta, son günlerde Türk hükümetinin demokratik sürece aykırı eylemlerinden dolayı artan kaygılara vurgu yapıldı.

“ABD TÜRKİYE’YE DESTEK VERMELİ”

Mektupta, “Son olarak Türk uydusu (Türksat), kablolu yayını ve internet tedarikçileri hükümeti eleştiren haber kanallarına platformlarında yer vermeyeceklerini açıkladı'' denildi. Birçok ululslararası kuruluşların Türkiye'deki seçimlerin halkın özgür iradesini yansıtması konusunda endişelerini hali hazırda dile getirdiğini hatırlatan milletvekilleri, “Amerika Birleşik Devletleri, Türk hükümetini 1 Kasım seçimlerinin bağımsız şekilde yapılması konusunda teşvik etmeli'' uyarısında bulundu.

Kongre üyeleri Todd Rokita ile Alan Lowenthal'ın öncülüğünde Obama'ya gönderilmek için kaleme alınan mektubu 65 milletvekili imzaladı. İmza attan milletvekilleri arasında Kongre'deki iki seçilmiş müslüman milletvekilinden birisi olan Andre Carson'un da olduğu görüldü.

CİHAN