Sözcü Plus Giriş
GALERİ Olağanüstü güzellikteki 9 kayıp şehir 21 Mayıs 2015 06:39
1 Time Dergisi’nden David Plot dünyadaki en muhteşem 9 kayıp şehri derlerdi.

Listede Türkiye’den 2 kayıp şehir bulunuyor. İşte o liste:
2 Çernobil’in Hayalet kentleri / Ukrayna

Çernobil nükleer felaket sonrası çevresindeki şehirler terk edildi. Aradan 20 yıldan fazla geçmesine rağmen şehirler hala terk edilmiş durumda. Şimdi buralarda hiç kimse yaşamıyor. Fakat yine de şehirlerde günlük geziler düzenleyebilirsiniz.
3 Termessos / Antalya / Türkiye

Burası tıpkı Game of Thrones’un gerçek yaşamdaki kaleleri gibi.1000 metre dağın üzerine kurulmuş bir şehir. Büyük İskender bile fetihleri sırasında Anadolu’ya geldiğinde burayı fethetmeye uğraşmak yerine es geçmiş. Fakat şehir milattan önce 200’lerde su taşıma kanallarını kaybedince terk edilmiş.
4 Baia kenti batıkları / İtalya

Bu kent Roma İmparatorluğu’nın Las Vegas’ıydı. Fakat daha sonralardan terk edildi. Bugün su altı dalışlarıyla bu kentin su altındaki yapılarını ziyaret edebilirsiniz.
5 Gedi Ruins / Kenya

Afrika arkeolojisindeki en muhteşem gizemlerden biri.Burası Kenya kıyılarındaki en gelişmiş kentlerden biriydi. Bu kentte 600 yıldan fazla bir zaman önce alafranga tuvaletler bile vardı!
6 Ani / Türkiye

Bu şehir Bağdat ve İstanbul’un tek rakibiydi. Bu ortacağ Ermeni kenti 500 yıl önce terk edildi. Ermeni yerleşkesinden geriye sadece çok güzel kiliselerin iskeletleri kaldı.
7 Geamana / Romanya

Resmedilmeye değer bu muhteşem kentte 1978 yılında bakır bulundu ve komünist yönetim şehri zehirli bir göle döndürdü.
8 Herakleion hayalet şehri / Mısır

Dünya’nın en harika liman şehirlerinden biri ve Mısır’ın giriş kapısı. Tarihi 2200 yıl öncesine dayanıyor. Şehir Fransız arkeologlar tarafından 2000 yılında tekrar keşfedildi.
9 Nan Madol Kalıntıları / Mikronezya Federal Devletleri

Okyanusya’da bulunan Mikronezya adalarındaki yerleşim birimi. Yüzyıllar önce terk edilen bu yerleşim birimi ünlü İngiliz yazar HP Lovecraft’ı da etkilemiştir.
10
11