Sözcü Plus Giriş

Papa, Vatikan’da olan skandallardan dolayı özür diledi

Papa Francesco, Roma ve Vatikan'daki skandallardan dolayı özür diledi. Kilise, uzun süredir sübyancı ve eşcinsel din adamları skandallarıyla çalkalanıyordu.

Güncellenme: 09:55, 15/10/2015
Papa, Vatikan’da olan skandallardan dolayı özür diledi

Foto: DHA

Dünya genelinde 1 milyar 200 milyon inananı bulunan Katolik Kilisesi’nin lideri ve Vatikan Şehir Devleti Başkanı Papa Francesco, Genel Kabul Günü nedeniyle Vatikan’ın ünlü Aziz Petrus Meydanı’nda toplanan binlerce inanana seslendi.

Katolik Kilisesi’nin yaptığı birçok hatanın gün yüzüne çıkması için şeffaf bir yol izlemeyi ilke edinen Papa, dini öğretilerden bahsetmeden önce bir şey söylemek istediğini dile getirerek, “Son günlerde gerek Roma gerekse de Vatikan’da meydana gelen skandallardan ötürü Kilise adına sizlerden özür diliyorum” dedi.

Foto: DHA

Hangi skandallardan bahsettiğini belirtmeyen Papa, daha sonra İncil’den alıntılar yaparken, “Skandalların yaşanması kaçınılmazdır, ama skandala neden olan adama yazıklar olsun. Elin ya da ayağın seni bir skandala itiyorsa, onu kes ve vücudundan at. İki el ve iki ayakla sonsuz ateşe atılmaktansa hayata sakat devam etmek daha iyidir” ifadelerini kullandı.

Çocuklara şiddet uygulamanın, onları terk etmenin ve sevmemenin “dayanılmaz bir skandal” olduğunu ifade eden Papa, “Tanrı asla çocukları gözden çıkarmaz, onları incitenin vay haline” diye konuştu.

Papa’nın hangi skandalları kastettiğine ilişkin sorular üzerine bir açıklama yapan Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi, ruhani liderin genel bir çerçeve çizdiğini, bunun siyasetle değil, kiliseye bağlı çalışan kişilerle ilgili olduğunu söyledi.

İtalyan basını ise Papa’nın, Kilise’de deprem etkisi yaratan pedofili (sübyancı) ve eşcinsel din adamlarını kastettiğini, özellikle son dönemde yaşanan şu skandalları işaret ettiğini yazdı.

Vatikan’ın Dominik Cumhuriyeti Büyükelçisi olan 67 yaşındaki Episkopos Jozef Wesolowski, görevi sırasında birçok kez para karşılığı çocuklarla cinsel ilişkiye girmekle suçlanmıştı.

Polonya doğumlu Wesolowski, Katolik Kilisesi tarihinde ilk kez Vatikan mahkemelerinde bu suçtan yargılanacak üst düzey din adamı olacaktı, ancak duruşmasına az bir zaman kala, ev hapsinde tutulduğu Vatikan’daki ikametgahında doğal nedenlerden ötürü öldü.

Geçtiğimiz günlerde, 17 yıldır Vatikan’da önemli görevlerde bulunmuş olan ve yine Polonyalı asıllı olan Monsenyör Krysztof Charamsa ise, eşcinsel olduğunu açıklamıştı.

Katolik Kilisesi’nin “çağdışı” yaklaşımına meydan okumak için eşcinsel kimliğini açıkladığını söyleyerek, sevgilisiyle birlikte gazetecilere poz veren rahip, hemen Vatikan’daki ve ona bağlı üniversitelerdeki tüm görevlerinden alındı.

Bu olayın ardından Roma’daki bir episkoposluğun üyeleri, yerel bir gazeteye gönderdikleri mektupla, burada görevli din adamlarının, erkeklerle cinsel ilişkiye girdiğini bildirmişti.

Mart 2013’ten beri görevde bulunan Papa Francesco , kapıların tamamen kapatılmış olduğu eşcinsellere karşı daha kucaklayıcı bir dil kullanmıştı.

Papa, geçen ayki ABD ziyareti sırasında ise eşcinsel bir çiftle buluşmuştu.

Bu arada, Kilise’nin başını ağrıtan bir başka skandal ise belge sızdırılmasına ilişkin.

13 kardinalin, Vatikan’da sürmekte olan ve aileye ilişkin doktrinlerin masaya yatırıldığı Ruhani Meclis (Sinod) öncesi Papa’ya yazdıkları “gizli” bir mektup, 3 gün önce basına sızmıştı.

Söz konusu din adamlarının mektuplarında, Sinod’da ele alınan bazı konularla ilgili Papa’ya baskı uygulamak istedikleri ortaya çıkmıştı. Bu sızıntı İtalyan basınında “2’nci Vatileaks Skandalı” olarak adlandırılmıştı. Nitekim 2012 yılında dönemin papası 16. Benediktus’un uşağı, ruhani liderin gizli yazışmalarını basına sızdırmış, bu da “Vatileaks Skandalı” olarak adlandırılmıştı.

Yayınlanma Tarihi:19:22,