Sözcü Plus Giriş

Papa’dan kürtaja ‘genel af’

'Kürtaj bir günah olarak kabul edilmeye devam edilecek, ancak ilk kez bir Papa, rahiplere kadınların günahlarının affedilmesi çağrısı yapıyor'

Güncellenme: 10:34, 08/05/2015
Papa’dan kürtaja ‘genel af’

Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis'in yasak olmasına rağmen kürtaj yaptıran kadınların affedilmesi için papazlara daha fazla yetki vereceği ve dünyanın çeşitli yerlerine ‘merhamet misyonerleri' yollayacağı bildirildi.

KÜRTAJ GÜNAH OLARAK KABUL EDİLİYOR

Papa Francis'in bu kararında tecavüz mağduru çocuğa kürtaj yaptılar diye Brezilya'da kilisenin çocuğu, annesini ve doktorları aforoz etmesindeki ‘vicdansızlık' yatıyor. Vatikan'dan yapılan açıklamaya göre kürtaj bir günah olarak kabul edilmeye devam edilecek, ancak ilk kez bir Papa, rahiplere kadınların günahlarının affedilmesi çağrısı yapıyor.

9 YAŞINDAKİ TECAVÜZ MAĞDURU AFAROZ EDİLMİŞTİ

Washington Post Gazetesi'nin haberine göre 2009 yılında Brezilya'da bir hastanenin önüne bırakılan 9 yaşındaki çocuğun ikiz bebeklere hamile olduğu anlaşıldı. Çocuk üvey babasının tecavüzüne uğramıştı. Brezilya'da kürtaj yasak olmasına rağmen küçük kıza kürtaj yapılmıştı. Kız, annesi ve kürtajı yapan doktorlar kiliseden aforoz etmişti.

Ünlü sanatçının Papa isyanı!

Ünlü sanatçının Papa isyanı!

MERHAMET MİSYONERLERİ

Vatikan'dan yaptığı açıklamada Papa Francis'in rahipleri kürtaj yaptıran kadınları affetmeleri için güçlendireceğini açıkladı. Buna göre aralık ayından itibaren Papa'nın jübile yılı dolayısıyla dünyanın dört bir yanına ‘merhamet misyonerleri' yollanacak.

İLK KEZ BİR PAPA AF ÇAĞRISI YAPIYOR

Kürtaj bir günah olarak kabul edilmeye devam edilecek, ancak ilk kez bir Papa, rahiplere kadınların günahlarının affedilmesi çağrısı yapıyor. Büyük günah sayılan ‘kürtaj' nedeniyle kadınlar kiliseden aforoz edilebiliyordu. O dönemde Vatikan Papalık Yaşam Akademisi'nin başındaki Fisichella, bu aforoz kararını eleştirmişti.

Türkiye Papa'ya barış eli uzattı

Türkiye Papa'ya barış eli uzattı