Reklamsız Sözcü

Paris zirvesinden ‘ateşkes’ çağrısı çıktı

Suriye toplantısı Fransa'nın başkenti Paris'te yapıldı. Zirvede 'Suriye'de ateşkes' çağrısı çıktı

android-time 21:42
Paris zirvesinden ‘ateşkes’ çağrısı çıktı
Suriye toplantısı Fransa'nın başkenti Paris'te yapıldı. Zirvede 'Suriye'de ateşkes' çağrısı çıktı

Fransa’nın başkenti Paris, Suriye toplantısına ev sahipliği yaptı. Zirvede Suriye’de ateşkesin sağlanması gerektiği vurgulandı.

Foto: DHA Paris zirvesinden ‘Suriye’de ateşkes’ çağrısı çıktı

 

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius’un ev sahipliğinde Dışişleri Bakanları düzeyindeki toplantıya Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu katıldı. Toplantıda Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Almanya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Katar ve İngiltere Dışişleri Bakanları da hazır bulundu.

Paris Suriye toplantısına katılan ülkeler, iç savaşın hakim olduğu Suriye’de ateşkesin sağlanması gerektiğini vurgulayarak, siyasi görüşmelerin başlaması çağrısı yaptı. Katılımcılar Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad'da Suriyeli muhaliflerin gerçekleştirdiği görüşmede alınan kararlara da destek verdi.

 

Fransa, Beşşar Esad’ın gidişiyle sonuçlanacak bir siyasi geçişin ancak Suriye’nin yeniden inşasını sağlayabileceğini savunuyor. Fransa; özgür demokratik ve tüm yurttaşların insan haklarına saygılı bir yönetim ile Suriye’deki çatışmaları sonlandırabileceğine dikkat çekiyor.  Gülten ÖZBEY/DHA

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 22:0514.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more