Sözcü Plus Giriş

Paris’te rehine krizi: 10 kişi alıkonuldu

Fransa'nın başkenti Paris'in kuzeybatısındaki Primark mağazasında10 kişinin rehin alındı. Mağaza saklanan 18 kişi tahliye edildi ancak saldırganlar kaçtı

Güncellenme: 12:54, 13/07/2015
Paris’te rehine krizi: 10 kişi alıkonuldu

Sabah saat 06:30 sularında, silahlı olduğu belirtilen ve sayıları iki ya da üç olan saldırganların başkent Paris yakınlarındaki bir mağazada 10 kişiyi rehin aldığı ileri sürüldü.

SALDIRGANLAR KAÇTI

Daha sonra, polisin mağazanın bulunduğu alışveriş merkezinde saklanan 18 kişiyi ise tahliye ettiği bildirildi. Saldırganların ise kaçtığı belirtiliyor.

AFP’ye adının gizli kalması koşuluyla konuşan bir polisin ifadesine göre, “Saat 06:30 sularında silahlı iki ya da üç kişi, soygun için Primark mağazasına girdi” dedi.

Polis, eylemin soygun amacıyla yapıldığını ve içeride 10 kişinin rehin tutulduğunu doğruladı.

Güvenlik güçleri, Paris’in kuzey batısında bulunan Villeneuve-la-Garenne bölgesindeki mağazanın etrafını çevirdi. Mağazaya giden tüm yolların kapatıldığı bildirildi.

POLİS, OLAYI SMS İLE ÖĞRENDİ

Polisin olaydan mağaza çalışanlarından birinin arkadaşına attığı “İki silahlı adam tarafından rehin alındık” mesajıyla haberi oldu.

FRANSA’NIN KARA YILI 2015

Fransa bu yıl birbiri ardına gelen 2 büyük rehine kriziyle sarsılmıştı. 7 Ocak 2015 tarihinde, Charlie Hobdo karikatür dergisine yapılan silahlı saldırı sonucu 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Olaydan sadece 2 gün sonra, Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Cherif ve Said Kouachi Kardeşler’in, Paris’in yaklaşık 40 kilometre kuzeydoğusunda kapana kıstırılmalarının ardından kentte ikinci rehine krizi yaşanmıştı. Bu kez de bir koşer marketine giren saldırgan içeridekileri rehin almış, sonuç olarak 5 rehine yaşamını yitirirken, saldırganlar da ölü olarak ele geçirilmişti.

Charlie Hebdo baskını sonrasında insan avı başlatan Fransa polisi, saldırıyı düzenleyen Said ve Şerif Kouachi Kardeşler’i öldürdü. Dünya gündemine bomba gibi düşen saldırıyı El Kaide üstlendi.

Fransa'da Hayat Boumeddiene alarmı

Fransa’da Hayat Boumeddiene alarmı

Yayınlanma Tarihi:11:27,