Sözcü Plus Giriş
GALERİ Piramitlerin gizemi çözülüyor 31 Ekim 2015 01:46
1 Bilim insanları Mısır'daki Keops Piramidi (Büyük Piramit) dahil 4 piramidi bir kez daha mercek altına alıyor.
2 Bu defa gelişen teknolojiden yardım alacak olan uzmanlar antik yapıları tarayarak yüzeyin altındaki gizemleri çözmeyi hedefliyor.
3 Binlerce yıllık yapıların dalga partüküller ve termal imajların yardımıyla inceleneceğini duyuran Mısır Antik Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty, proje kapsamında Dashour ve Giza'daki 4 piramidin mercek altına alınacağını belirtti.
4 Araştırmayı yapan ekip adına açıklamalarda bulunan Kanada'daki Laval Üniversitesi çalışanı Matthieu Klein, söz konusu yapılarda çözülmeyi bekleyen pek çok gizem bulunduğunu ve kullanacakları yöntem sayesinde ilginç bulgulara ulaşabileceklerini belirtti.
5 Mısır'daki piramitlerin nasıl ve kimler tarafından inşa edildiğine dair onlarca komplo teorisi ve iddia mevcut.
6 Bu kadar teorinin bulunmasının altındaki en büyün neden ise dönemin teknolojisinin bu tarz bir projenin hayata geçirilmesinde yetersiz kaldığı iddiası.
7 İşte bir kez daha mercek altına alınacak piramitin öne çıkan özellikleri:
8 Yer seviyesinde her yönden yaklaşık 230 metre uzunluğunda olan Büyük Piramit’in boyu 146.5 metre.
9 Her biri yaklaşık 3 ton ağırlığındaki 2.3 milyon taş bloktan inşa edilen piramidin toplam kütlesi 6.5 milyon ton.
10 Tarihi kayıtlara dayanılarak kabul edilen gerçek, dev piramidin sadece 20 yıl içinde inşa edildiği.
11 Bu da, 20 yıl süren inşaat boyunca her gün, beş dakikada bir taş bloklardan bir tanesinin yerine yerleştirildiği anlamına geliyor.
12 Pek çok Mısır bilimci, Büyük Piramit’in, piramidin boyuyla yükselen bir rampanın yardımıyla inşa edildiğine inanıyor.
13 Ancak piramidin boyu ele alındığında, taşları taşıyabilmek için kullanılacak böyle bir rampanın, piramidin etrafını saracak şekilde en az 1,5 kilometre uzunluğunda olması gerekirdi.
14 Kısaca, rampanın toplam taş kütlesi, piramidin iki katına denk gelecekti.
15
16