Reklamsız Sözcü

Reform isteyen yazara 4 yıl hapis

Suudi Arabistan'da siyasi reform çağrısı yapan bir yazar dört yıl hapis cezasına çarptırıldı

android-time 10:26
Reform isteyen yazara 4 yıl hapis
Suudi Arabistan'da siyasi reform çağrısı yapan bir yazar dört yıl hapis cezasına çarptırıldı

Avukatı cezası tecil edilen yazar Zuheyr Kutbi’nin 15 yıl yazı yazmasının ve ülke dışına çıkmasının yasaklandığını söyledi. Kutbi’ye ayrıca 26,600 dolar para cezası verildi.

62 yaşındaki Zuheyr Kutbi’nin hangi suçlamayla cezaya çarptırıldığı belli değil. Temmuz’da gözaltına alınan Kutbi televizyonda Suudi Arabistan’ın anayasal monarşi olması gerektiğini söylemişti. Ülkede daha önce de bazı insan hakları savunucuları, reformcular, gazeteciler ve muhalifler hapse atılmıştı.

Uluslararası Af Örgütü’ne göre Kutbi 1990’larda reform çağrısı yaptığı ve hapishanelerin koşullarını eleştirdiği için en az üç kez para cezasına çarptırıldı. Kutbi’ye ayrıca bu tür meseleleri sosyal medyada ya da yazılı veya sözlü olarak herhangi bir yerde tartışmayacağı konusunda belge imzalatıldığı belirtiliyor.

Ancak Kutbi’nin hapis cezası almasının nedeninin, 22 Haziran’da uydu kanalı Rotana Khaleejiaon’a çıkıp anayasal monarşiye geçilmesi dahil bir dizi reformun gerekliliğinden söz ettiği, dini ve siyasi baskılara karşı mücadele edilmesi gerektiğini söylediği konuşmalar olduğu düşünülüyor. Yorumları sosyal medyada büyük ilgi gören Kutbi 15 Temmuz’da Mekke’deki evinde gözaltına alınmıştı.

BBC

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more